DPS Strzeszyn 3 fot. PIM

Poznań: Dom Pomocy Społecznej z kinem i kawiarnią

Jedno- i dwuosobowe pokoje dla stu pensjonariuszy, jadalnia, pokój gościnny i dzienny, pracownie, kino-cafe i kaplica. DPS nr 1, który powstaje na Strzeszynie, będzie naprawdę nowoczesny.

Obecnie jeszcze Dom Pomocy Społecznej nr 1 mieści się w pięknej, ale niewygodnej, bo budowanej do zupełnie innych celów kamienicy przy ulicy Bukowskiej. Wkrótce jednak przeniesie się na Strzeszyn, gdzie przy ul. Żołnierzy Wyklętych powstaje nowa siedziba placówki. Po przeprowadzce pensjonariusze i pracownicy przebywać będą w nowoczesnym i funkcjonalnym gmachu, spełniającym europejskie standardy opieki nad seniorami. Placówka będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m. in. dzięki dużym pokojom, windom oraz szerokim korytarzom.

Pensjonariusze zamieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach. Mniejsze będą miały powierzchnię niemal 20, a większe – prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich zostanie wyposażony w łazienkę. W budynku będzie działał też gabinet doraźnej pomocy medycznej. Całość uzupełnią pomieszczenia biurowe i administracyjne, kuchnia, jadalnia, pokój gościnny i dzienny, pralnia z suszarnią, wspólne przestrzenie z pracowniami, kino-cafe i kaplica.

W piwnicy przewidziano miejsce na zaplecze socjalne oraz higieniczno-sanitarne dla pracowników placówki, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz garaże. Łączna powierzchnia nowej siedziby DPS to ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Zamieszka w niej stu pensjonariuszy.

Prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem. Gotowe są fundamenty budynku, wykonano już przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, a aktualnie trwa budowa ścian piwnicy. Docelowo zamieszka w tym miejscu stu pensjonariuszy.

Do czerwca 2020 r. gmach zostanie doprowadzony do stanu surowego otwartego, co oznacza, że zostaną wykonane prace konstrukcyjne wszystkich kondygnacji i dachu. Zakończenie robót budowlanych, wyposażenie obiektu i przekazanie go do eksploatacji planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku.

PIM, el

12
Dodaj komentarz

avatar
Halina Frankowska
Halina Frankowska

W końcu tylko dla kogo to będzie to jest pytanie

Malgorzata Szafranska
Malgorzata Szafranska

No nareszcie ktoś pomyślał o tych starszych ludziach?

Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

No to na bogato

Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

Brawo, tylko czy przy okazji “budowy” [finansowania] tego obiektu , jak to jest poznańskim zwyczajem tutaj też przed rozpoczęciem budowy udało się wyprowadzić poprzez fikcyjne firmy kilkadziesiąt % budżetu przeznaczonego na tę inwestycję, a reszta bedzie wyprowadzana systematycznie w trakcie budowy, która nigdy się nie skończy?

Jagienka Komorowska-Helldén
Jagienka Komorowska-Helldén

hmmm – bywam w takim domu w Danii: tam są, ale dwupokojowe mieszkania (sypialnia i pokój z aneksem) i zawsze tylko dla jednej osoby, chyba, że jest małżeństwo:) Nie ma szans na współdzielone pokoje.