Nagroda za działania dla pszczół 4 fot. UMP

Poznań doceniony za ochronę pszczół

Dzięki miejskiej pasiece, która z sukcesem działa na Cytadeli, miasto znalazło się w dziesiątce gmin wyróżnionych za działania na rzecz stworzenia lepszych warunków bytowania dla tych owadów.

Działania miasta to jednak nie tylko pasieka na Cytadeli. To także program edukacyjny „Poznań dla pszczół”. Prace nad nim koordynuje Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Głównym celem programu jest edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia pszczół oraz innych owadów zapylających dla środowiska i gospodarki oraz zwiększanie ich populacji w mieście.

26. edycja konkursu „Zielony Poznań” odbyła się pod hasłem „Zieleń przyjazna pszczołom”. Uczestnicy kiermaszu mogli nie tylko kupić rośliny bogate w pyłek i nektar, ale też skorzystać z porad ekspertów w zakresie urządzania przydomowych ogrodów przyjaznych pszczołom, budowy domków dla owadów zapylających oraz sadzenia roślin miododajnych.

– Tymi działaniami wpisujemy się w Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom, który w Polsce skupia w swoim obszarze 269 gmin, Wielkopolska jest jednym z liderów – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

W planach jest urządzenie kolejnych pasiek miejskich, a na Cytadeli, gdzie pasieka już jest, powstanie też miododajny ogród z roślinami bogatymi w pyłki i nektar i kaskadą wodną specjalnie dla pszczół. By łatwiej im było przetrwać w warunkach miejskich.

– W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a każdy z owadów przyczynia się do zapylania roślin, uczestnicząc w produkcji żywności. W naszym mieście prowadzimy akcję „Poznań dla pszczół” zakładając m.in. łąki kwietne, miododajne ogrody, posiadamy własne pasieki i miejski miód, dbamy o bioróżnorodność. W pielęgnacji zieleni miejskiej nie stosujemy szkodliwych środków. Wiemy, jak ważna jest edukacja i odpowiedzialność wobec zjawiska ginięcia pszczół – tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska.

Miasto umożliwia też społecznikom stawianie w parkach miejskich „hoteli” dla pszczół oraz domków dla owadów w kompleksach leśnych. Pszczelarzom udostępniane są miejsca pod pasieki.

I właśnie za te wszystkie działania 14 listopada Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, odebrał dyplom za wyróżniające się działania na rzecz ochrony pszczół. Wyróżnienia przyznały Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., które od wielu lat prowadzą akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

UMP, el