Poznań: Dobry Sąsiad na Starym Mieście. To już czwarta edycja!

Gala Dobry Sąsiad fot. ROSM
Rada Osiedla Stare Miasto już po raz czwarty zaprasza do wzięcia udziału w projekcie Dobry Sąsiad pokazującym obywatelskie postawy i promującym odpowiedzialność i wzajemną życzliwość.

Radni ze Starego Miasta uważają, że aby zmieniać własny fyrtel potrzebny jest przed wszystkim pozytywny przekaz. Zbyt często narzekamy, a nie pokazujemy dobrych wzorów, tych, którym się udało i którzy swoim zaangażowaniem robią coś więcej – dla lokalnej społeczności.

Epidemia koronawirusa dodatkowo potwierdziła, jak ważne są więzi społeczne – i jak ważne jest promowanie odpowiednich postaw. Bo to właśnie odpowiedzialni, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy nie zwalniali pracowników, a odpowiedzialni, świadomi poznaniacy starali się kupować i jeść lokalnie. I po to właśnie powstał projekt Dobry Sąsiad – by pokazywać i promować takie właśnie postawy.

W trzech wcześniejszych edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i lokalnych aktywistów, m.in. restauratorów, rzemieślników, listonosza, miejskiego strażnika i wielu handlowców.

– Podkreślamy wspólną sprawę: nasze zainteresowanie fyrtlem, ludźmi i relacjami – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek. – Staramy się wskazywać wzorce, godne naśladowania i budowanie wspólnego dla wszystkich miasta.

Wspólnota wymaga poświęceń, pomysłów i konkretnych reakcji, które opisuje staromiejski Kodeks Dobrych Praktyk. Najważniejszym jest wzajemny szacunek, dla siebie, innych oraz poszanowanie dla przestrzeni wspólnej.

– Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie Rady jest dla lokalnych aktywistów motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne – mówi Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna.

Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń podpisanych przez co najmniej 5 mieszkańców, zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.

Radni dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniają certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Podziękowaniem dla społeczników są dyplomy i upominki. Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

– Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący rady. – Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu.

Na zgłoszenia Dobrych Sąsiadów Rada Osiedla Stare Miasto czeka do 15 września. Zgłoszenie z kilkuzdaniowym uzasadnieniem można przesyłać mailem [email protected]

ROSM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: