Poznań: Do tramwaju i autobusu z kartą płatniczą? ZTM przygotowuje projekt

Cała nowoczesna Polska umożliwia płacenie w tramwajach i autobusach za bilety kartą płatniczą. Tylko Poznań nie. Jak jednak obiecuje Zarząd Transportu Miejskiego, to się zmieni.

– Nie dość, że w Poznaniu jest za mało miejsc, gdzie można doładować kartę PEKA, to jeszcze w biletomatach można płacić wyłącznie gotówką – złości się pani Agnieszka Stachowiak. Jej t-Portmonetka wyczerpała się mniej więcej w połowie planowanej trasy, na Grunwaldzkiej, gdzie w zasięgu spaceru nie było ani biletomatu, ani punktu, w którym można doładować kartę. Pani Agnieszka jako praworządna obywatelka chciała kupić bilet w biletomacie tramwajowym – akurat był czynny – ale ponieważ nie miała gotówki, biletu nie kupiła.

Ostatecznie udało jej się znaleźć bankomat, wypłacić gotówkę, kupić bilet i kontynuować podróż na Junikowo – ale cała procedura zajęła jej prawie godzinę.
– Naprawdę nie można czegoś zrobić, żeby móc za bilety płacić kartą? Dlaczego we Wrocławiu jest to możliwe, a w Poznaniu nie? – pyta zdenerwowana.

System Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej od początku budził sporo wątpliwości, jeśli chodzi o jakość, a kolejne lata funkcjonowania systemu tylko utwierdzały w wątpliwościach. W dodatku już przy wejściu w życie był przestarzały i nieefektywny. Jednak w przyszłym roku projekt się kończy – to projekt unijny, z prawie 30 mln dofinansowano ze środków UE. I miasto może rozpocząć pracę nad unowocześnianiem technologii.

Jak informuje „Głos Wielkopolski” został już powołany roboczy zespół w tej sprawie, który ma czas do połowy 2020 roku na wypracowanie nowych rozwiązań. Na pewno będzie wśród nich możliwość płacenia kartą płatniczą, ale nie będzie to jedyne nowoczesne narzędzie, które się pojawi. ZTM liczy na poznaniaków, że podpowiedzą, jakich rozwiązań jeszcze by sobie życzyli.

el

Podziel się: