Solidarni z Ukrainą fot. S. Wąchała

Poznań dla Ukrainy: Zbiórki krwi, spotkania i koncerty

Poznańskie instytucje kultury włączyły się w akcje pomocy dla Ukrainy organizując wyjątkowy festiwal, który zaczyna się 27 lutego. „To projekt który powstał w jeden wieczór” – informują. A co się będzie działo?

Jak się okazuje – jeden wieczór w zupełności wystarczy, by zorganizować skuteczną pomoc, jeśli się bardzo chce. Poznański Teatr Polski, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Nowy, Teatr Muzyczny, Centrum Kultury Zamek, Dom Tańca Poznań, Studio Aktorskie STA, Republika Sztuki Tłusta Langusta, Estrada Poznańska, Biblioteka Raczyńskich i chór Pogłosy wspólnie zaplanowały i przygotowały wielką akcję poznańskiej kultury dla Ukrainy zmagającej się właśnie z rosyjską agresją. To siedem dni spotkań z poznańskimi instytucjami, artystami i organizacjami, połączonymi jednym hasłem: „Razem mamy siłę – Poznań dla Ukrainy”.

„Dlaczego to robimy? Bo nie godzimy się na to, co wydarzyło się 24 lutego i dzieje się nadal” – piszą organizatorzy. – „Bo głośno chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec agresji, chcemy pomóc i okazać wsparcie tak, jak potrafimy. Bo NIE MA NASZEJ ZGODY na agresję i śmierć, na bombardowania, na niszczenie ludziom życia. Na wojnę. 𝐑𝐀𝐙𝐄𝐌 mamy siłę – Poznań dla Ukrainy!”.

Wstępny plan wydarzeń:

27.02 – dzień pierwszy – MUZYKA DLA UKRAINY (wydarzenie w CK Zamek). Podczas tego koncertu zagrają i zaśpiewają Kapela Hałasów, Kurkowicz/Braszak, Oczepa/Kaźmierak/Ociepka, Odloty, Camino Polaco (Paszek/Korolev/Kiernicki/Hałas), BaiKa, Duo Ruach, Daga Gregorowicz, Piękna Kompania oraz Romek Jedraszak + Hanna Banaszak (z offu).

28.02 – dzień drugi – SŁOWO DLA UKRAINY (wieczór z teatrami Poznania w Teatrze Polskim). O godz. 19.00 – na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu staną ramię w ramię aktorzy, muzycy i artyści: Teatru Animacji, Teatru Emigrant, Teatru Muzycznego, Teatru Nowego, Teatru Ósmego Dnia, Teatru Polskiego, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Republiki Sztuki Usta Usta oraz STA.
Repertuar tego wyjątkowego wydarzenia to na razie niespodzianka – jedno jest pewne: ze sceny padną słowa, w których moc wszyscy wierzymy. Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Polskiego – warunkiem odbioru jest dokonanie dowolnego datku do znajdującej się tam puszki PCK. Liczba miejsc ograniczona.

1.03 – dzień trzeci – TANIEC DLA UKRAINY

2.03 – dzień czwarty – PIEŚŃ DLA UKRAINY (występy chórów poznańskich)

3.03 – dzień piąty – ŚWIATŁO DLA UKRAINY (rozświetlamy cały Poznań, centrum wydarzeń – plac Wolności)

4.03 – dzień szósty – CISZA DLA UKRAINY (cały Poznań)

5.03 – dzień siódmy – OBRAZ DLA UKRAINY (projekcje filmowe – plac Wolności)

Wydarzeniom i symbolicznym gestom wsparcia – towarzyszyć ma realna pomoc: zbiórki krwi, ubrań, pieniędzy. Lista artystów będzie uaktualniana na bieżąco.

Źródło: mat. pras.