Poznań: Deweloper, który zburzył zabytkową ścianę magazynu – będzie ją musiał odbudować

Szyperska deweloper fot. ROSM
Chodzi o ścianę dawnego magazynu, będącego jedną z ostatnich budowli ocalałych po porcie nad Wartą, od strony ulicy Szyperskiej. MKZ wydał nakaz jej odbudowy.

Deweloper, który na miejscu magazynów buduje osiedle, miał, zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy, wkomponować zabytkową ścianę w swoją inwestycję. Ale zamiast tego ją wyburzył, jak informowaliśmy.

Działania niezgodne z prawem zauważył i nagłośnił Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, zapowiedział podjęcie stanowczych kroków – i słowa dotrzymał. Jak informuje Radio Poznań powołując się na Jacka Maleszkę, zastępcę Miejskiego Konserwatora Zabytków, deweloperowi uchylono dziś pozwolenie konserwatorskie na budowę.

Jeśli zamierza dalej prowadzić tę inwestycję, ma obowiązek odbudowy zburzonej ściany pod ścisłą kontrolą konserwatora i dopiero po tym może się starać o uzyskanie nowego pozwolenia konserwatorskiego na inwestycję. Działania Miejskiego Konserwatora Zabytków wspiera tu także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Podziel się: