Poznań: Demonstracja „Zapalmy znicze dla Izy”

#Ani jednej więcej! Poznań fot. Sławek Wąchała

W całej Polsce spotkają się dziś przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego. Zapalą znicze upamiętniając śmierć Izy z Pszczyny, która zmarła w 22., tygodniu ciąży. Akcja odbędzie się także w Poznaniu o 18.00 na placu Wolności.

„Zapalmy znicze dla Izy, ofiary sadystów, religijnych fundamentalistów. Zapalmy znicze dla kobiety, która powinna żyć i cieszyć się życiem” – zapraszają chętnych organizatorzy, Marcin Staniewski i Beata André. – „Spotkajmy się w sobotę na Placu Wolności ze świadomością, że tylko tyle i aż tyle możemy zrobić. Ani Jednej Więcej!”.

Przypomnijmy, że 30-letnia kobieta, matka dziewięcioletniej córeczki, zgłosiła się do Szpitala Powiatowego w Pszczynie w 22. tygodniu ciąży, ponieważ przedwcześnie odeszły jej wody płodowe, a u płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Zmarła, ponieważ lekarze zbyt długo czekali z usunięciem ciąży, dlatego że serce płodu wciąż biło, a zgodnie z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego usuwanie ciąży przy ciężkich wadach płodu jest nielegalne. Kobieta sama informowała o tym w wiadomościach SMS wysyłanych matce.

Gdy płód obumarł, przewieziono ją na salę operacyjną, ale było już za późno. Zmarła z powodu sepsy. Dziś w całej Polsce spotykają się przeciwnicy restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego, by zapalić znicze dla dla zmarłej. W Poznaniu o godzinie 18.00 na placu Wolności zostanie ustawione wielkie serce ze zniczy.

Podziel się: