Poznań: Demonstracja w obronie wolnych mediów na placu Mickiewicza

demonstracja, lex TVN fot. L. Łada

„Bronimy Wolnych Mediów” – pod takim hasłem o godzinie 19.00 rozpocznie się demonstracja na placu Adama Mickiewicza. To jeden z wielu protestów w kraju przeciwko lex TVN, nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Przypomnijmy: chodzi o przyjętą 17 grudnia przez Sejm nowelizację ustawy, zgodnie z którą koncesję na nadawanie w Polsce mogą dostać stacje radiowe i telewizyjne posiadające właścicieli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale tylko wtedy, gdy udział tych właścicieli nie przekracza 49 proc.

Według posłów taka regulacja będzie gwarancją, że żadne niedemokratyczne kraje nie przejmą mediów w Polsce. Ale w opinii wielu osób nie chodzi o bezpieczeństwo, a o bezpośrednie uderzenie w TVN: właścicielem stacji jest amerykański koncert Discovery.

Przeciwko lex TVN protestują dziś ludzie w całej Polsce – także w Poznaniu na placu Mickiewicza.
„Ta władza nie walczy z pandemią i inflacją. Ta władza walczy z wolnymi mediami i dostępem obywateli do informacji” – twierdzą organizatorzy poznańskiej demonstracji z Pokolenia KOD. – „Ta władza nie potrafi pozyskać dla obywateli miliardów z UE, za to potrafi narażać Polskę na miliardowe straty w wyniku utraty unijnych funduszy i nakładanych słusznie kar. Wrogiem tej władzy są podstawowe prawa obywatelskie. Wrogiem tej władzy jest każda Polka i każdy Polak świadomy swoich praw i nie godzący się na opresję. Ta władza dokonała kolejnego zamachu na wolność mediów i nasze prawo do rzetelnej, niezależnej informacji. Uchwalona w skandalicznym trybie i wbrew zasadom praworządności ustawa ograniczająca działalność wolnych mediów ma zapewnić tej złej władzy bezkarność. Dlatego w niedzielę protestujemy – w setkach miast w Polsce. Dlatego protestujemy – aby powiedzieć złej władzy: nie jesteście bezkarni. Nie uda się wam ukryć ukryć haniebnych czynów tej władzy”.

Protesty w całej Polsce rozpoczną się w niedzielę o godz. 19.00. Główna demonstracja odbędzie się w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim.