blokady dróg, Strajk Kobiet fot. K. Adamska

Poznań: Demonstracja przed Operą. Z okazji Dnia Kobiet

“8 marca – kobiety wciąż walczą” – pod takim hasłem współorganizatorzy Strajku Kobiet zapraszają 7 marca o godzinie 14.00 na demonstrację przed Operę.

Demonstracja ma pokazać, że kobiety wciąż walczą o swoje prawa i wciąż wiele pozostaje tu do zrobienia, nie tylko jeśli chodzi i prawa reprodukcyjne.
“Ograniczanie prawa do aborcji oznacza dla nas kolejne cięcie w usługach medycznych” – piszą organizatorzy. – “Pozycja kobiet nigdy się nie zmieni, jeśli nie poprawi się nasza sytuacja w pracy, sytuacja mieszkaniowa i przeciążenie darmową pracą opiekuńczą. Chcemy niższych czynszów i kosztów życia, chcemy wyższych pensji”.

Organizatorzy demonstracji zwracają uwagę na fakt, że w tak bogatym mieście jak Poznań wiele kobiet zatrudnionych w sektorze publicznym, w opiece czy ochronie zdrowia dostaje dodatki wyrównawcze, bo podstawa ich wynagrodzenia jest niższa niż płaca minimalna. “A władze nabierają wody w usta” – komentują.

W takiej sytuacji są pracownice niemedyczne poznańskiego szpitala covidowego, pracownice żłobków czy sektora kultury, które ledwo wiążą koniec z końcem po wielomiesięcznym zamknięciu instytucji.

“Bierzemy udział w protestach i w pracach rady konsultacyjnej Strajku Kobiet. Domagamy się darmowej bezpiecznej aborcji na żądanie, ale też uznania wartości pracy opiekuńczej (domowej i tej najemnej) i
prawa do strajku w obronie naszych praw (nie tylko warunków pracy)” – apelują organizatorzy demonstracji. – “Chcemy większego wsparcia dla rodziców i osób opiekujących się starszymi, skrócenia czasu pracy, więcej dni na opiekę. Chcemy odpowiedniej opieki medycznej, kiedy planujemy dzieci, jesteśmy w ciąży lub zamierzamy ją przerwać. Chcemy kontroli nad naszymi ciałami, nad naszą przyszłością, chcemy całego życia!”.

Podczas demonstracji będą przemawiać działaczki: Justyna Kurzawska z Inicjatywy Pracowniczej w żłobkach, Aneta Budzińska i Hanna Rohloff z Inicjatywy Pracowniczej przy Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Agnieszka Gabryelska z Poznańskiej Inicjatywy Nauczycielskiej oraz Lidka Grzelczak z Federacji Anarchistycznej Poznań.

Poza nimi wystąpią też lokatorki, związkowczynie z Amazona, migrantka z Białorusi, działaczki z Rozbratu i działaczki ekologiczne.

 

2 5 votes
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze