Poznań: Demonstracja przeciwko wojnie na Ukrainie. „W tym trudnym czasie nie mamy prawa milczeć”

STOP WAR IN UKRAINE! Ukraińcy na Placu Adama Mickiewicza fot. Sławek Wąchała

Około stu osób wzięło udział w demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie, którą zorganizowała na placu Mickiewicza grupa „Ukraińcy w Poznaniu”. Przyszli, bo uważają, że trzeba wspierać walczących o swoją wolność Ukraińców w każdy możliwy sposób.

Wśród uczestników dominowały kobiety. I nic dziwnego: większość mężczyzn jest na froncie, pojechali tam zaraz po tym, jak odwieźli rodziny w bezpieczne miejsce. Było też trochę emerytów, którzy już do wojska nie pójdą, nie mają już tyle sił, żeby pracować jako wolontariusze, ale chcą chociaż udziałem w demonstracji pokazać, że ich serce zostało na Ukrainie.

Jednak nie brakuje tu też ofert dla tych, którzy chcieliby pomóc bardziej konkretnie. Można włączyć się w akcję pomocy ludziom, którzy nadal przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, można pomóc szyć siatki maskujące dla ukraińskiej armii. Można także uczestniczyć w działaniach popularyzujących ukraińską kulturę czy kuchnię, co także pomaga zbliżać nasze narody. Był oczywiście odśpiewany ukraiński hymn, były flagi i popularne ukraińskie piosenki. Wiele osób przyszło w tradycyjnych ukraińskich wyszywankach.

„W tym trudnym czasie nie mamy prawa milczeć” – wyjaśniali organizatorzy zapraszając na demonstrację. – „Powinniśmy wspierać nasz kraj, wspierać ukraińską armię i wyrażać naszą miłość do ojczyzny”.