Poznań: Dagadana z nowa płytą na Dziedzińcu Zamkowym

DagaDana - 7 Wspaniałych CK Zamek fot. Sławek Wąchała
Zespół od 2008 roku łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music, nieźle mieszając na rodzimej scenie muzycznej. Ich nowa, piąta już studyjna płyta zatytułowana jest „Tobie”.

Album, jak deklarują sami muzycy, powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi, ponad wszelkimi podziałami, nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenie muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groove’em, improwizacjami, taneczną elektroniką.

W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae – pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami owego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim – jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni w zaskakująco świeżych reinterpretacjach zachowujących ducha pierwowzorów – zabytków dawnej kultury tradycyjnej – i przenoszących ich treści w czasy obecne, „aktualizujących” ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.

Ten właśnie album zaprezentowała Dagadana podczas koncertu w cyklu „7 Wspaniałych” na zamkowym dziedzińcu. Sądząc po bisach i reakcjach publiczności – płyta przekonała do siebie słuchaczy. Takie było zresztą jej założenie: „Album oddany do rąk słuchacza w czasach niełatwych ma nieść nadzieję, która jest nieodłącznym elementem życzeń” – twierdzą muzycy.

skład zespołu:
Daga Gregorowicz (śpiew, elektronika)
Dana Vynnytska (śpiew, instrumenty klawiszowe),
Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, śpiew),
Bartosz Mikołaj Nazaruk (perkusja, śpiew)

 

Podziel się: