Dąb stulecia fot. Wydział Biologii UAM

Poznań: „Dąb stulecia” został posadzony na Morasku.

W ramach upamiętnienia jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego na Morasku został posadzony „Dąb Stulecia”.

– Chcieliśmy tą symboliczną uroczystością dać wyraz pamięci o 100-letniej historii Uniwersytetu Poznańskiego, która zbiega się ze 100-leciem Powstania Wielkopolskiego i 100-leciem Odrodzenia Państwa Polskiego – mówił prof. Przemysław Wojtaszek, dziekan Wydziału Biologii.

– Dąb, symbol dostojeństwa i siły, jest idealnym wyborem. Z jednej strony obrazuje owo dostojeństwo Uniwersytetu, w znaczeniu tak pięknie opisanym przez Kazimierza Twardowskiego. Z drugiej, żyjąc, rosnąc i rozwijając się, pokazuje, że nie zamykamy się w historii i obchodzeniu rocznic, ale idziemy do przodu, ku górze, ku szczytom – wszak dąb to również najwyższe polskie drzewo. No i nawiązujemy do przepięknych przykładów historycznych dębów polskich: do „Bartka”, Dębów Rogalińskich, czy „Chrobrego”. Wszystkie one są dębami szypułkowymi, tak jak nasz „Dąb Stulecia” – wyjaśnia prof. Wojtaszek.

„Dąb Stulecia” został przycięty, aby lepiej się ukorzenić w warunkach Moraska. Na żołędzie trzeba będzie nieco poczekać – według różnych źródeł może to potrwać nawet kilkadziesiąt lat. – Idealną koincydencją byłoby, gdyby żołędzie pojawiły się na 150-lecie UAM – mówi z uśmiechem dziekan Wojtaszek.

mat. pras. / AS Fot. Wydział Biologii UAM

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze