Poznań: Czy znów ruszy wykup mieszkań komunalnych?

budynek mieszkalny fot. L. Łada

Miasto planuje ponowne uruchomienie sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą powyżej 50 proc. wartości. To mniej niż w poprzednich zasadach sprzedaży, tych sprzed kilku lat, ale przy obecnych cenach to i tak atrakcyjna oferta. A kiedy ruszy sprzedaż?

Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, radni mają uchwalić zasady sprzedaży we wrześniu. Mieli to zrobić na lipcowej sesji rady miasta, jednak okazało się, że wiele szczegółów wymaga jeszcze dopracowania, czego nie uda się zrobić przed wakacjami.

Możliwość będzie się z pewnością cieszyła dużym zainteresowaniem, z tego też powodu miasto chce przywrócić sprzedaż lokali – ale też po to, by zdobyć pieniądze na budowę kolejnych mieszkań komunalnych. Finanse miasta po pandemii i z powodu inflacji nie przedstawiają się dobrze i to sposób na ich poprawę. A ponieważ ceny mieszkań w Polsce są nadal bardzo wysokie, więc chętnych na kupno, mimo niższej bonifikaty, nie powinno zabraknąć.

Ale, jak podkreślił zastępca prezydenta, to nie oznacza, że wszyscy, którzy mieszkają w lokalach komunalnych, będą je mogli wykupić. Władze miasta szacują, że takie prawo uzyska około 2 tys. osób. Według jakich kryteriów będą dobierane te osoby, jeszcze nie wiadomo – tak samo jak nie wiadomo, jak będzie ustalana wysokość bonifikaty przy wykupie mieszkania. Wiadomo jedynie, że im dłużej ktoś mieszka w danym mieszkaniu, tym na większą bonifikatę będzie mógł liczyć i że o wykup będą się mogły starać jedynie te osoby, które mają podpisane umowy najmu na czas nieokreślony. Wartość lokalu za każdym razem będzie ustalana przez rzeczoznawców.

Podziel się: