Poznań widziany z góry, z ulicy Piekary fot. Sławek Wąchała

Poznań: Czy trafimy do strefy czerwonej?

Czerwona strefa oznacza, że w mieście lub regionie w ciągu ostatnich dwóch tygodni było co najmniej 12 zakażonych na 10 tys. mieszkańców. W Poznaniu i powiecie już mamy więcej.

Wystarczy przeanalizować dane zakażeń udostępnianych przez Wielkopolskich Urząd Wojewódzki z kilku ostatnich dni. Najwięcej ma miejsce w Poznaniu i powiecie poznańskim: dziś 113, wczoraj 136, w niedzielę 135. Wszystko wskazuje na to, że czerwona strefa nas nie minie.

A to oznacza dodatkowe obostrzenia. W strefie czerwonej obowiązują wszędzie maseczki, tak jak w żółtej, nie trzeba ich nosić tylko w parkach, lasach, ogrodach i na plaży. Jeśli uprawiamy sport, to w terenie miejskim musimy mieć maseczkę, w lesie czy w parku już nie. Jeśli uprawia się sport w siłowni, to może tam być jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w basenie czy aquaparku może być zapełnionych 75 proc. miejsc.

Obowiązuje zakaz organizacji konferencji i targów oraz zgromadzeń powyżej 150 osób. Dwa zgromadzenia musi dzielić od siebie co najmniej 100 metrów. Wesela i imprezy rodzinne są ograniczone do 50 osób i ich uczestnicy też powinni mieć zasłonięte nos i usta z wyjątkiem jedzenia posiłków. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte od 6.00 do 22.00, ale zamknięte są dyskoteki i nocne kluby z miejscami do tańczenia.

Maseczki obowiązują także w kościołach, gdzie może być zajęta tylko połowa miejsc. Jedynie osoby odprawiające kultu nie muszą mieć maseczek. Gdy wydarzenie odbywa się na powietrzu, uczestników muszą dzielić półtorametrowe odległości.

Na wydarzeniach kulturalnych odbywających się w salach, czyli w teatrach i kinach, może być zajętych tylko 25 proc. miejsc. Jeśli odbywają się w przestrzeni otwartej – może to być 100 osób, ale odległość między nimi musi wynosić co najmniej półtora metra. Oczywiście publiczność musi mieć zakryte nosy i usta.

Pojazdy miejskiej komunikacji mogą przewozić tylko tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc, siedzących i stojących.

Ministerstwo Zdrowia nowa mapę stref ogłosi w czwartek, 15 października. Same strefy będą obowiązywać od 17 października.

el

3.7 3 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze