Poznań: Czy skwer przy pomniku Armii Poznań będzie nosił imię Lecha i Marii Kaczyńskich?

Pomnik Armii Poznań fot. Sławek Wąchała
Sprawa budzi ogromne emocje, odkąd taką nazwę zaproponowali radni PiS. Ale projekt musi zaopiniować Rada Osiedla Stare Miasto i ma na to 30 dni. Jaką decyzję podejmie?

Jak poinformowała sama ROSM na swoim profilu, właśnie nad tą sprawą obradowali osiedlowi radni podczas czwartkowej sesji.
„Tematami wczorajszej sesji Rady Osiedla Stare Miasto były między innymi proponowane obecnie przez władze i wywołujące bardzo duże zainteresowanie społeczne projekty nadania nazwy skweru Lecha i Marii Kaczyńskich oraz skweru Bitwy nad Bzurą szczególnemu miejscu na Starym Mieście – na Wzgórzu Świętego Wojciecha, gdzie znajduje się wyjątkowy pomnik wielkiej i bohaterskiej Armii Poznań” – poinformowała ROSM. – „Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Poznaniu, do podjęcia proponowanych uchwał przez Radę Miasta Poznania niezbędne są opinie Rady Osiedla Stare Miasto, na które samorząd mieszkańców ma 30 dni. Rada Osiedla postanowiła o prowadzeniu w najbliższych dnia dalszych rozważań i dyskusji w tematach proponowanych nazw skwerów”.

Osiedlowi radni mają nadzieję, że władze miasta uszanują obowiązujące procedury i nie powezmą decyzji bez opinii rady. A ROSM te 30 dni jest bardzo potrzebne, ponieważ zamierza zapytać o zdanie mieszkańców.

Przypomnijmy, że propozycję, by skwerowi przy pomniku Armii Poznań nadać imię Lecha i Marii Kaczyńskich złożyli 7 maja radni Prawa i Sprawiedliwości: Klaudia Strzelecka i Mateusz Rozmiarek. Motywowali to ogólnie zasługami prezydenta, choć bliżej nie sprecyzowali, czym szczególnie zasłużył się dla Poznania – poza tym, że nie lubił tu przyjeżdżać i zlikwidował Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP ustanowioną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, a wręczaną właśnie w Poznaniu. To bardzo dotknęło poznaniaków – nagrodę przywrócił dopiero prezydent Bronisław Komorowski.

Propozycję poparł też prezydent Jacek Jaśkowiak oraz radni wszystkich klubów w radzie miasta. Jeśli więc także mieszkańcy Starego Miasta poprą pomysł – skwer będzie nosił imię Lecha i Marii Kaczyńskich.

Podziel się: