marsz równości LGBT

Poznań: Czy poznańska Fundacja “Głos dla Życia” zajmuje się “leczeniem homoseksualizmu”?

Takie pytanie zadała Grupa Stonewall na swoim profilu, ponieważ członkini fundacji dr Jolanta Próchniewicz, właśnie o tym opowiadała podczas wykładu wygłoszonego we Wrocławiu. A fundacja w kilku akcjach współpracuje z miastem.

Jak informuje Grupa Stonewall, w gazecie “Gość Wrocławski” pojawiło się podsumowanie wykładu dr Jolanty Próchniewicz “Zamęt wokół płci. Homoseksualizm – wyrok czy wybór?”. Jak wynika z artykułu, w trakcie wykładu padło “mnóstwo antynaukowych bzdur na temat osób homoseksualnych”. Między innymi dr Próchniewicz przekonuje, że jest możliwa zmiana orientacji homoseksualnej na heteroseksualną, ale jest to bardzo trudne. “Nie u każdego i nie zawsze jest to możliwe. Wymaga to motywacji, cierpliwości, ale także… pieniędzy, bo takie terapie kosztują.”

Tacy wykładowcy z takimi poglądami to w naszym kraju nic nowego ani wyjątkowego. Ale akurat dr Jolanta Próchniewicz jest członkinią zarządu poznańskiej fundacji Głos dla Życia. A ta fundacja oprócz organizowania “Marszu dla Życia i Rodziny” prowadzi również poradnictwo psychologiczne w ramach poradni dla rodzin wielodzietnych, w które zaangażowana jest dr Próchniewicz. Natomiast w akcji Karta Rodziny Dużej i “Patronat nad rodziną” fundacja współpracuje z miastem.

Grupa Stonewall w związku z tym ma pytanie, jak dokładnie wygląda pomoc psychologiczna, której udziela fundacja i co się dzieje, gdy do dr Próchniewicz trafia osoba homoseksualna borykająca się z zaakceptowaniem swojej tożsamości?

I czy to przypadkiem nie oznacza, że fundacja prowadzi tzw. terapię konwersyjną (to pseudonaukowa praktyka próbująca zmienić orientacji seksualnej danej osoby z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. Instytucje medyczne ostrzegają, że praktyki terapii konwersyjnej są nieskuteczne i potencjalnie szkodliwe)?

– Na powyższe pytania bardzo chętnie poznamy odpowiedź – deklarują członkowie Grupy Stonewall.

Grupa Stonewall, el