Poznań: Czy powstanie Powiatowa tarcza antykryzysowa? Tego chcą radni PiS

powiatpoznański fot. PP
Zespół roboczy do spraw wsparcia mieszkańców w walce ze skutkami covid-19, przebudowanie budżetu, pomoc dla PKS i amatorskich klubów sportowych. To najważniejsze działania, jakie powinien podjąć powiat, zdaniem powiatowych radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem radnych powiat poznański powinien się bardziej aktywnie włączyć w walkę z koronawirusem i przeciwdziałanie skutkom covid-19.
“Mając świadomość, że samorządy powiatowe nie dysponują kompetencjami podobnymi do samorządów gminnych jak m.in. ustalanie stawek podatków od nieruchomości czy innych opłat lokalnych, poszukiwać należy innych efektywnych środków pomocy dla mieszkańców powiatu poznańskiego” – czytamy w informacji radnych.

A konkretnie jakich? Przede wszystkim klub radnych PiS oczekuje powołania przez zarząd powiatu zespołu roboczego z udziałem przedstawiciela każdego ugrupowania zasiadającego w radzie (PO, PiS, Bezpartyjni Samorządowcy, Niezależni dla Powiatu, PSL). Zadaniem zespołu byłoby wypracowanie instrumentów wsparcia dla mieszkańców powiatu oraz zweryfikowanie zadań i inwestycji planowanych w budżecie w kontekście skutków covid–19. Skutki pandemii będą tak znaczące, że konieczna jest współpraca wszystkich ugrupowań w radzie – także radnych PiS, którzy są całkowicie pomijani w konsultowaniu jakichkolwiek działań.

Klub oczekuje także włączenia jego przedstawiciela do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Poznańskiego podczas najbliższej sesji rady. W jej 13-osobowym składzie nie ma przedstawiciela PiS pomimo zgłaszania takich propozycji. W aktualnej sytuacji udział przedstawiciela PiS powinien być oczywisty.

Radni PiS zgłosili też swoje propozycje działań związanych ze zwalczaniem skutków covid–19. Powiat, ich zdaniem, powinien się aktywnie włączyć we wsparcie dla PKS Poznań S.A. Sytuacja PKS Poznań już przed pandemią była bardzo trudna – do tego stopnia, że prezydent Jaśkowiak chciał zlikwidować spółkę, jak informowaliśmy.

Powiat powinien też zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 1 mln zł organizacjom pozarządowym, a szczególnie amatorskim klubom sportowym. Mógłby rozpisać dodatkowy konkurs na realizację zadań z uwzględnieniem stanu pandemii covid–19. Organizacje i amatorskie kluby sportowe zajmują się opieką, wychowaniem, szkoleniem tysięcy młodych sportowców, osób niepełnosprawnych, starszych, a ich dotychczasowe źródła finansowania – sponsorzy, datki, składki – zostały mocno ograniczone.

Radni proponują też przyjrzenie się budżetowi pod kątem zaplanowanych inwestycji i potrzeby ich realizacji, po czym skupienie się na tych, które pomogą w ożywieniu działalności dla lokalnych przedsiębiorców, na przykład drogowych.

“Powiat Poznański jako jeden z największych i najbogatszych w kraju powinien aktywnie zaangażować się w zwalczenie skutków covid–19 i już teraz podjąć działania w tym zakresie oraz lokalnie wesprzeć propozycje tarczy antykryzysowej, przedstawionej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego – uważają radni PiS.

el

Podziel się: