Poznań: Czy potrzeba więcej sklepów z alkoholem na Starym Mieście?

Garbary
Takie pytanie stawiają radni Starego Miasta. Powodem jest petycja, jaka otrzymali od franczyzobiorców sieci Żabka z apelem, by liczba pozwoleń na sprzedaż alkoholu w tym rejonie została zwiększona.

„Z powodu limitów nie możemy jako przedsiębiorcy rozwijać i dawać kolejnych miejsc pracy, a nasi wieloletni koledzy rezygnują z prowadzenia biznesu z powodu nieopłacalności” – piszą w korespondencji. Wynika z tego, że ich zdaniem bez alkoholu nie da się prowadzić biznesu – choć w innym miejscu petycji piszą, że ich zdaniem zwiększenie limitów na sprzedaż napojów alkoholowych nie spowoduje wzrostu sprzedaży alkoholu…

Argumenty kupców średnio przekonują radnych Starego Miasta, którzy zwracają uwagę, że obowiązujące na Starym Mieście limity zezwoleń na sprzedaż detaliczną alkoholu mają najwyższy wskaźnik w mieście, jeśli weźmie się pod uwagę stosunek punktów sprzedaży do liczby mieszkańców. Jeden punkt sprzedaży przypada na 220 mieszkańców, przy rekomendacji WHO i PARPA jednego punktu na 1000 mieszkańców, co oznacza, że rekomendacje te przekroczone są niemal pięciokrotnie. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że mówimy tu wyłącznie o sklepach – a są jeszcze, i jest ich naprawdę sporo, lokale z alkoholem.

– Pokazuje to nadmierne limity dla niewielkiego obszaru centralnej części Poznania, stanowiącej 1,5% powierzchni całego miasta, gdzie ulokowanych jest aż 10% pozwoleń na sprzedaż alkoholu – podsumowuje radna Lidia Koralewska, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa Rady Osiedla Stare Miasto.

Radni przytaczają też przykłady skarg mieszkańców na uciążliwości wynikające z mieszkania w sąsiedztwie niektórych sklepów Żabki.
– Bałagan wokół nich, niszczenie infrastruktury drogowej czy nierespektowanie przepisów ruchu drogowego podczas realizacji dostaw – to niestety smutna codzienność – wylicza radny Tomasz Dworek. I zwraca uwagę, że tylko na krótkim odcinku wokół Garbar i placu Bernardyńskiego funkcjonuje 10 Żabek. A przecież są tam też inne sklepy z alkoholem, nie mówiąc o lokalach.

Czy więc na Starym Mieście naprawdę potrzeba więcej sklepów z alkoholem?

 

Podziel się: