czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Czy platany w centrum powinny być pomnikami przyrody?

Tylko 36 starych drzew w Poznaniu jest objętych ochroną jako pomniki przyrody. Staromiejscy radni w uchwale do prezydenta zwrócili się z wnioskiem o objęcie szczególną ochroną 30 platanów w centrum miasta.

Radni wskazują na fakt, że naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy na zlecenie miasta przeprowadzili wieloaspektową analizę drzew, potwierdzili konieczność szczególnej opieki nad nimi. Zdaniem Rady Osiedla Stare Miasto taką opieka należy objąć cztery skupiska platanów: 21 drzew w parku Mickiewicza, 4 w parku Marcinkowskiego i na Placu Wolności oraz pojedynczy okaz przy ul. Solnej. Zwrócili też uwagę, że na Starym Mieście pomnikami przyrody są tylko 3 drzewa: platany z ul. Libelta i Szkolnej (na terenie dawnego szpitala) oraz leszczyna turecka w parku Marcinkowskiego.

– Opracowanie naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego obejmowało m.in. szczegółową analizę drzew, ich wymiarów i obecnego stanu zdrowotnego pod kątem wskazania zasadności objęcia ich ochroną prawną w formie pomników przyrody – informuje radna Maria Sokolnicka-Guzek, która działa także w Stowarzyszeniu Plac Wolności.

Sytuacja 21 platanów rosnących w alei i czterech z parku Marcinkowskiego jest nieco inna – one już są objęte ochroną przez Miejskiego Konserwatora Zabytków jako element „Założenia urbanistyczno-architektonicznego Ringu poznańskiego”. W jego skład wchodzi także pięć parków oraz pozostałości fortyfikacji. Obecnie pielęgnacją tych drzewa zajmuje się poznański Zarząd Zieleni Miejskiej.

– Jednak należy zauważyć, że w praktyce ochrona okazałych drzew w formie pomnika przyrody jest specjalistyczna, a nadzór sprawują przyrodnicy i uważana za optymalną dla zachowania ich walorów – podkreśla radna Maria Sokolnicka-Guzek.

I to dlatego tak ważne jest, by platany zostały uznane pomnikami przyrody. Drzewa wymagają profesjonalnie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie zapewnia się pomnikom przyrody, co znacznie zwiększa szanse ich przetrwania w mieście. Większość z nich spełnia wymagane warunki zarówno w zakresie osiągniętych rozmiarów jak i wysokich walorów biocenotycznych, krajobrazowych i estetycznych.

Znaczenie drzew w przestrzeni miejskiej trudno przecenić: jedno duże drzewo o wys. ok. 25 m usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne. Z kolei jedna 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile potrzebują do życia trzy osoby. Staromiejscy radni mają nadzieję, że Rada Miasta Poznania podejmie stosowną uchwałę o ochronie platanów jako pomników przyrody.

ROSM

Strona głównaPoznańPoznań: Czy platany w centrum powinny być pomnikami przyrody?