Poznań: Czy na budynkach miejskich powinny wisieć transparenty?

Strajk Kobiet Poznań 31.10 fot. Sławek Wąchała
– Nigdy więcej reklam à la Ogólnopolski Strajk Kobiet na miejskich budynkach! – apeluje były miejski radny Dariusz Hybel. Jego zdaniem na miejskich budynkach nie powinno się reklamować akcji politycznych.

„Budynek ten został wykorzystany do promowania organizacji polityczno-społecznej odwołującej się do przemocy, stosującej język nienawiści, atakującej kościoły, niszczącej pomniki, podważającej demokratyczne procedury, wzywającej do obalenia rządu” – napisał Dariusz Hybel w liście do prezydenta Jaśkowiaka apelując o usunięcie baneru z logotypem Strajku Kobiet z budynku Arkadii.

Ponieważ baner zawisł tam bez zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków, a powinien ją mieć, gdyż jest zabytkiem – został zdjęty. Jednak byłego radnego nie do końca to usatysfakcjonowało.

„Finał jest w zasadzie pozytywny. Choć mam wątpliwości, czy trwały…” – podsumował, zwracając uwagę, że w oknach Arkadii nadal wiszą plakaty z symbolem Strajku Kobiet, które, jego zdaniem, też powinny zostać usunięte.

Dlatego postanowił zaapelować do władz Poznania, by wprowadzić zakaz określonego rodzaju reklam na budynkach miejskich.
„Opisana tu sytuacja może być punktem wyjścia do podjęcia stosownych ustaleń na szczeblu władz miasta, wprowadzenia zmiany i pielęgnowania dobrej tradycji, o której wspomniałem w swoim liście otwartym do Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka z dn. 22 grudnia 2020” – wyjaśnił Dariusz Hybel. – „Wskazałem tam, że budynki miejskie, a w szczególności zabytki i miejsca wysokiej kultury, powinny być wolne od reklamowania partii i organizacji polityczno-społecznych, wykorzystujących miejskie nieruchomości do bieżącej walki politycznej.

Dlatego
– w imię dobra wspólnego mieszkańców Poznania, którzy mają różne poglądy polityczne
– w imię niepogłębiania podziałów między mieszkańcami naszego miasta
– w imię łagodzenia napięć społecznych
– w imię właściwej troski o wspólny majątek miasta, utrzymywany z pieniędzy podatników

apeluję do Państwa o pielęgnowanie dobrej tradycji, by na miejskich budynkach, a w szczególności zabytkach, którymi ZKZL zarządza, nie były umieszczane w przyszłości reklamy partii politycznych i organizacji o charakterze politycznym. Od tego są inne przestrzenie w mieście.

Jeśli godzimy się, by na zabytkach widniały jakiekolwiek reklamy, niech dotyczą one wydarzeń patriotycznych i rocznicowych, wydarzeń kulturowych czy artystycznych, organizowanych przez Miasto Poznań, „pod jego patronatem lub przy jego współudziale” – podsumował Dariusz Hybel.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: