Ławica lotniczy transport medyczny fot. Sławek Wąchała

Poznań: Czy Ławicy grozi upadek?

Zwolnień pracowników Ławicy nie da się uniknąć. Jednak to nie wystarczy, by ją uratować, bo poznańskie lotnisko jest w gorszej sytuacji niż pozostałe w kraju. Port stara się o pożyczkę w wysokości 30 mln zł.

To wnioski z wczorajszego spotkania właścicieli lotniska, czyli samorządów Poznania i województwa oraz Państwowego Przedsiębiorstwa “Porty Lotnicze”. Na fatalną sytuację Ławicy nałożyła się nie tylko pandemia, ale też wypłacane wcześniej odszkodowania za hałas wokół lotniska i inwestycje w rozbudowę portu. Gdyby Ławica funkcjonowała normalnie, to z bieżącymi wpływami by sobie poradziła – ale zamknięcie lotnisk z powodu pandemii i tym samym całkowity brak wpływów było dla lotniska gwoździem do trumny.

Czy można zapobiec upadkowi portu? Tak, jeśli banki zgodzą się na pożyczenie lotnisku 30 mln zł. Dzięki takiej kwocie Ławicy uda się zachować płynność finansową przez kilka najbliższych, a więc najgorszych miesięcy i do upadku nie dojdzie. Tego zdania są prezydent Jacek Jaśkowiak i wicemarszałek Wojciech Jankowiak, którzy reprezentowali właścicieli we wczorajszych rozmowach. Z przywracaniem ruchu lotniczego sytuacja będzie się poprawiała.

Jednak pożyczka nie wystarczy, jeśli lotnisko nie zdecyduje się na oszczędności u siebie, czyli zwolnienia pracowników. A przekonanie o tym związkowców może być trudniejsze niż banków do pożyczki.

Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności, powiedział Radiu Poznań, że strona związkowa nie zgadza się na taki czy inny procent zwolnień, ale chce szukać wspólnych rozwiązań. Jakich? Jego zdaniem to się okaże podczas kolejnych spotkań. Jego zdaniem najlepiej, żeby w ogóle nie było żadnych zwolnień. Przypomniał też, że przecież rząd przeznaczył ponad 140 mln zł dla polskich lotnisk właśnie z powodu strat poniesionych w czasie pandemii.

Jeśli dojdzie do zwolnień na lotnisku – współwłaściciele portu mają nadzieję, że nie przekroczą one 20 proc. personelu. Więcej oznaczałoby pogorszenie jakości usług oraz bezpieczeństwa, a na to, zwłaszcza teraz, Ławica sobie absolutnie nie może pozwolić.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze