Sanepid e-papierosy 2 fot. P. Robakowski

Poznań: Czy e-papierosy to już globalna epidemia?

Nad taką tezą zastanawiali się dziś uczestnicy konferencji poświęconej e-papierosom. A jest się nad czym zastanawiać: z danych wynika, że już co trzeci nastolatek regularnie pali e-papierosy.

Dzisiejsze spotkanie z udziałem wojewody Łukasza Mikołajczyka odbyło się w XII LO i rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjna, która ma uświadamiać młodym ludziom zagrożenia wynikające z sięgania po e-papierosy – jak o tym już informowaliśmy. Portal TenPoznan.pl jest patronem medialnym tej kampanii.

Spotkanie nie bez powodu odbyło się w XII LO – to właśnie uczniowie tej szkoły bardzo zaangażowali się w walkę z e-papierosami i to oni wzięli udział w nagraniu spotów, które można oglądać w tramwajach i kinach.

Młodzi ludzie lepiej niż ktokolwiek inni zdają sobie sprawę z zagrożenia – ponieważ dotyczy ono ich rówieśników. Dlatego uważają, że takich filmów edukacyjnych w krótkiej, zwartej formie powinno powstawać jak najwięcej. I właśnie z udziałem młodych ludzi, bo im łatwiej dotrzeć do rówieśników.

W trakcie spotkania zostały też przedstawione badania przygotowane przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Fakty i mity na temat e-papierosów omówił również toksykolog Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, który mówił o zagrożeniu astmą czy ostrą niewydolnością oddechową. Dodatkowym zagrożeniem w przypadku e-papierosów są wszystkie substancje smakowe i zapachowe, które są wprowadzane do organizmu razem z dymem i które są równie szkodliwe.

Na zakończenie spotkania uczestnicy obejrzeli spoty filmowe z udziałem młodych aktorów XII LO, które promują rezygnację z e-papierosów. Kampania będzie trwała przez rok i jest przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.

Lilia Łada

6
Dodaj komentarz

avatar
Vaper
Vaper

Może jakieś dowody, argumenty albo chociaż trochę prawdy? E-papierosy są znane od 25 lat w Polsce od ponad 11 więc dlaczego mówicie, że nie są jeszcze znane i nie są przebadane? W Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzone wiele badań dowodzących, że e-papierosy są o 97% bezpieczniejsze od papierosów analogowych. Jest również żywy przykład czyli youtuber z zagranicy vAustinL który na swoim instagramie opublikował zdjęcie z prześwietlenia na którym wynikło, że jego płuca są w pełni zdrowia a wapuje już od 6 lat.

TakiSeNikt
TakiSeNikt

Tfu wam na ryj i tyle, od dziś bierzcie prysznic pod zimną wodą bo wam płuca zaleje. A cała tablice mendelejewa masz w produktach w sklepach 😉

Okaaa
Okaaa

Usuwajcie komentarze 🙂 zakłamane szuje

Gość
Gość

Czy ten profesorek powiedział “fluid w e-papierosach” ? ?

StopPropagandzie
StopPropagandzie

Nie ma to jak używać bezpodstawnych oskarżeń, powtarzać przez całe spoty to samo i tak kłamać. Piosenkarka vapowała 2 tygodnie i zrujnowało jej to układ oddechowy? W takim razie dlaczego jeszcze oddycham po 4 latach vapowania? Podajecie same fałszywe informacje, jedyna prawda w tym artykule to, że nikotyna uzależnia. Reszta to same brednie…