Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Sanepid kręci filmy. O e-papierosach

Miały zastąpić tradycyjne papierosy i mniej szkodzić. Okazało się, że są co najmniej równie niekorzystne dla zdrowia. Wielkopolski Sanepid postanowił walczyć z e-papierosami i wybrał dość nietypową metodę…

XII LO przypomina plan filmowy. Jest kamera, światła, lustra do charakteryzacji, śliczne dziewczyny i przystojni chłopcy. To uczniowie klasy teatralno-filmowej, którzy zaraz będą grali w krótkich filmach edukacyjnych. Właśnie o e-papierosach. Żeby przestrzegać swoich rówieśników, by nie sięgali po nie, bo są bardziej szkodliwe i szybciej uzależniają niż te tradycyjne.

Młodzi ludzie siedzą wygodnie, bo zdjęcia są już zakończone, teraz tylko montaż i film będzie gotowy. Oczywiście, można to potraktować jako dodatkowe zajęcia zawodowe, w końcu to klasa teatralno-filmowa. Ale oni przekonują, że nie, że to dla nich poważna sprawa, bo coraz więcej młodych ludzi sięga po e-papierosy i kończy z poważnymi chorobami dróg oddechowych. Oni to wiedzą, bo chodzi o ich rówieśników.
– To duży problem – mówi Wiktoria Nowak, jedna z młodych aktorek biorących udział w nagraniu. – Wydaje się to nieszkodliwe, no bo nic się nie dzieje. Tak od razu…
– To przez te różne smaki, są przecież owocowe, ziołowe – dodaje Julia Sobczyk, kolejna młoda aktorka. – To jest dla młodych ludzi bardzo atrakcyjne. No i nie śmierdzą, więc rodzice się nie zorientują.
– A przecież po e-papierosy sięgają coraz młodsi, dwunasto- i trzynastolatkowie – zwraca uwagę Zuza Halicka, która także gra w filmie.- I żaden problem z kupnem, co z tego, że niepełnoletni, kupują przez internet i jest ich coraz więcej.

Dlatego uważają, że takich filmów edukacyjnych w krótkiej, zwartej formie powinno powstawać jak najwięcej. I właśnie z udziałem młodych ludzi, żeby to oni przekonywali rówieśników.
– To ma sens – mówi Kacper Kujawa, jeden z młodych aktorów. – Ten filmik ma dobry scenariusz, jest przemyślany, a jak jeszcze pojawi się w internecie, to na pewno chwyci. Młodzież przede wszystkim sięga po internet.
– No i musi być dobra promocja, na przykład na Youtube – dodaje Zuza Halicka. – Promocja to podstawa.

W filmach występuje też znana piosenkarka Kasia Wilk. Chce mówić o zagrożeniu, ponieważ na własnej skórze – a raczej własnej krtani – sprawdziła, jaki efekt dają e-papierosy.
– Miały być mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, dlatego zdecydowałam się na nie przejść – opowiada wokalistka. – I skończyło się to fatalnie dla mojego zdrowia, dla aparatu oddechowego i krtani. Jakość głosu spadła o 70 procent! Zdecydowanie odradzam.

Kasia Wilk napisała o tym także na swoim profilu na Facebooku, ostrzegając wszystkich zwolenników e-papierosów przed niebezpieczeństwem.
– Trzeba być rozważnym w swoich wyborach – podsumowuje. – I czytać! Nie tylko to, co napisano na opakowaniu, ale też o badaniach naukowych.

Pod koniec ubiegłego roku Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o pierwszych zatrucia e-papierosami u dwóch nastolatek. Z tego powodu wprowadził obowiązkowy monitoring powikłań po używaniu e-papierosów. Od stycznia szpitale mają obowiązek informowania stacji sanitarno-epidemiologicznych o każdym przypadku uszkodzenia płuc, mającym związek z paleniem elektronicznych papierosów.
– Chodzi o zbadanie skali problemu – wyjaśnia Ewelina Suska, rzecznika prasowa WSSE w Poznaniu, która jest pomysłodawczynią serii filmików edukacyjnych. – Z uwagi na wzrastającą liczbę udokumentowanych przypadków uszkodzeń płuc oraz ostrej niewydolności oddechowej na skutek używania e-papierosów. To jest tym ważniejsze, że panuje powszechna opinia o mniejszej szkodliwości e-papierosów dla zdrowia. A jest dokładnie odwrotnie! Dlatego też trzeba jasno powiedzieć, że wszelkie formy inhalowania nikotyny są szkodliwe.

GIS wspólnie z ministrem edukacji narodowej przygotował także list do rodziców wszystkich uczniów o ogromnej szkodliwości e-papierosów, który ma spełnić rolę edukacyjna i uświadomić im niebezpieczeństwo stosowania e-papierosów. Filmy edukacyjne pomysłu Eweliny Suskiej doskonale wpisują się w tę rolę.

W filmach występują uczniowie klasy teatralno-filmowej XII LO: Kacper Kujawa, Zuza Halicka, Julia Sobczyk, Jacek Kruger, Izabela Wojciechowska, Aleksandra Spychała, Wiktoria Nowak oraz Gabriela Wieczór. Gościnnie występuje też Kasia Wilk. Scenariusz i reżyseria: Piotr Robakowski. Pomysł: Ewelina Suska. Akcji patronuje portal TenPoznan.pl.

Lilia Łada fot. P. Robakowski

Strona głównaPoznańPoznań: Sanepid kręci filmy. O e-papierosach