Rafał Trzaskowski 12 fot. S. Wąchała.

Poznań: Czy będą kary za spacer z prezydentem Trzaskowskim? Policja sprawdza

Funkcjonariusze policji badają, czy na spacerze z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na placu Wolności w Poznaniu nie doszło do złamania prawa. Zgodnie z zarządzeniem rządu dozwolone są tylko zebrania do 150 osób.

Na placu natomiast zebrało się znacznie więcej chętnych na spacer z prezydentem Warszawy niż 150 – jak informowaliśmy. Według różnych szacunków było tam od kilkuset do nawet 1500 osób. To, zdaniem policji, oznacza złamanie prawa.

Większość obecnych była w maseczkach, a organizatorzy kilkakrotnie przypominali, że należy zachować dystans społeczny i większość uczestników spaceru stosowała się do tych zaleceń. Niestety, nie wszyscy – i to kolejny powód, dla którego policja analizuje to wydarzenie.

Czy zamierza kogokolwiek ukarać? Żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły, jednak ukaranie może być dość trudne. Nie tylko dlatego, że zdaniem wielu prawników konstytucjonalistów zarządzenie o ograniczeniach zgromadzeń z powodu pandemii zostało wydane z naruszeniem prawa. Poznaniacy przyszli bowiem spontanicznie wiedząc, że będzie tam Rafał Trzaskowski. Urząd Miasta Poznania nie był organizatorem tego spotkania – zaprosił jedynie Rafała Trzaskowskiego na obchody 30-lecia samorządu i poinformował o tym media. Media, oczywiście podały tę informację – a efektem były setki poznaniaków na placu Wolności. Na spacerze z prezydentem Trzaskowskim.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze