Poznań: Czy 27 grudnia, dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego, powinien być świętem państwowym?

Powstanie Wielkopolskie fot. WMN
Wielu Wielkopolan – i nie tylko – jest zdania, że tak wyjątkowe powstanie powinno zostać uhonorowane w ten sposób. Przygotowali w tym celu specjalny apel do władz Polski.

„Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich , tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków” – napisali.

Apel zainicjowały instytucje i stowarzyszenia zajmujące się na co dzień propagowaniem historii: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Jak jednak twierdzą inicjatorzy, do akcji może się przyłączyć każdy i każdy będzie mile widziany, jeśli zechce wesprzeć działania prowadzące do ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.

Apel, po zebraniu deklaracji poparcia, zostanie złożony po wakacjach na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, parlamentarzystów i premiera Mateusza Morawieckiego.

Inicjatorzy podkreślają, że to inicjatywa oddolna, a godne upamiętnienie tego wyjątkowego wielkopolskiego marszu ku niepodległości, w dodatku zwieńczonego rzadkim w historii zwycięstwem, powinno być sprawą wszystkich Polaków i świętem wszystkich Polaków dumnych ze zwycięstwa. „Temu celowi ma też służyć tworzone w Poznaniu nowoczesne Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 ” – czytamy w apelu.

Wszyscy zainteresowani wsparciem akcji więcej informacji znajdą na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Jest tam także deklaracja, którą może wypełnić każdy, kto popiera tę akcję.

Podziel się: