Poznań: Czujka tlenku węgla może uratować życie!

Po raz szósty powiat poznański wraz z Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu organizuje konkurs, w którym do wygrania jest czujka czadu. Czujka jest skuteczną bronią w walce z czadem zwanym „cichym zabójcą”. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu poznańskiego.

– Niewidoczny, bezwonny i niedrażniący tlenek węgla może szybko stać się śmiertelnym zagrożeniem. Zaczadzenie w ciągu kilku minut lub godzin może zakończyć się śmiercią – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Taka czujka sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie.

Strażacy przypominają, że domowe czujki tlenku węgla to najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed czadem, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”. To małe urządzenie wykrywa śmiertelne zagrożenia we wczesnej fazie i wydając bardzo głośny dźwięk, ostrzega przed czyhającym niebezpieczeństwem.

Konkurs zaplanowano do końca marca 2020 roku. W czasie jego trwania co dwa tygodnie w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbywać się będzie losowanie 10 czujek tlenku węgla. Do tej pory powiat poznański przeznaczył ponad 85 tys. zł na ich zakup. A do mieszkańców trafiło 750 takich urządzeń.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zameldowanym na terenie powiatu, mieć pełną zdolność do czynności prawnych lub zgodę opiekuna prawnego. Prawidłowo wypełnioną ankietę konkursową można złożyć osobiście w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej z dopiskiem „czujka czadu” lub wypełnić formularz elektroniczny. Wszystkie szczegóły i formularze dotyczące konkursu znajdują się na stronie powiatu.

Mat. pras., el

Podziel się: