Poznań: Czołgi Abrams dotarły do Polski

czołgi abrams w Polsce fot. Ministerstwo Obrony

„Pierwsze z 28 czołgów Abrams dotarły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych” – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Nie są to jeszcze te najnowocześniejsze czołgi, ale starsze maszyny szkoleniowe, które już wkrótce zostaną wykorzystane na poligonie w Biedrusku.

Minister Błaszczak relacjonował na Twitterze kolejne etapy dostarczania czołgów do kraju.
„Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce” – poinformował, gdy przekroczyły granicę. – „Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora”.

Pierwsze czołgi dotarły już do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, skąd zostaną przetransportowane na poligon w Biedrusku.
„Wkrótce żołnierze Żelaznej Dywizji rozpoczną szkolenie. W tym roku czekamy jeszcze na system Patriot oraz Bayraktar – drony uderzeniowe, które bardzo dobrze sprawdziły w wojnie na Ukrainie” – poinformował minister.

Przypomnijmy, że 5 kwietnia minister Błaszczak podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Maszyny mają trafić do Polski w latach 2025 – 2026 razem ze sprzętem towarzyszącym, czyli wozami zabezpieczenia technicznego i mostami, pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Wartość transakcji to ok. 4,75 mld dolarów.

Podziel się: