Procesja Boże Ciało fot. K. Adamska

Poznań: Coraz więcej wystąpień z Kościoła

W ubiegłym roku na terenie Archidiecezji Poznańskiej około 370 osób złożyło wnioski o wystąpienie z Kościoła katolickiego. I aktów apostazji jest coraz więcej.

370 wniosków nie wydaje się jakąś oszałamiająco dużą liczbą. Jednak warto zwrócić uwagę, że – jak poinformowało Radio Poznań – w latach 2006-2009 w całej Polsce dokonano 1057 apostazji, a w 2010 r. było ich już 459. Bardziej szczegółowych danych w zasadzie nie ma, bo Instytut Statystyki Katolickiej do tej pory nie zajmował się tym problemem, traktując go jako marginalny. Teraz zamierza go zbadać, ale na wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać.

Jednak sam fakt, że instytut zainteresował się tą sprawą świadczy o tym, że skala zjawiska zaczęła też niepokoić hierarchów kościelnych. Do masowych apostazji Polaków nawiązał też abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański, w liście pasterskim na Wielki Post. Napisał w nim, że osoby występujące z Kościoła dały się zwieść antykościelnej propagandzie, ale też trzeba wziąć pod uwagę fakt, że mogło im brakować czytelnego świadectwa wiary ze strony samego kościoła.

3.1 9 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze