Poznań: Co się dzieje na Fredry? „W błyskawicznym tempie demontowane torowisko”

Fredry fot. PIM

„Z dużym impetem rozpoczął się remont torowisk na ulicach Fredry i Mielżyńskiego” – zapewnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Obecnie trwają prace na odcinku od Mostu Teatralnego w kierunku Okrąglaka, gdzie w błyskawicznym tempie demontowane jest wysłużone torowisko”.

Prace rozpoczęły się od odłączenia i zdjęcia trakcji zasilającej. Później ekipy techniczne rozpoczęły demontaż torowiska.

„Prace rozbiórkowe od „Teatralki” w kierunku centrum są widoczne gołym okiem” – informuje PIM. – „W miejscu demontowanych szyn zostanie zamontowane torowisko na płytach prefabrykowanych. W tej technologii zostały już w minionych latach zbudowane przejazdy na skrzyżowaniach ulicy Fredry z aleją Niepodległości oraz ulicą Kościuszki. Torowisko jest bardziej stabilne i wytrzymałe, a kierowcy zyskali dużo dogodniejszą możliwość przejazdu”.

Torowiska na Fredry i na Mielżyńskiego wymagały generalnych remontów już od dłuższego czasu – mimo że, jak informowaliśmy, torowisko na ulicy Fredry przechodziło w ostatnich latach kilka remontów. Jak jednak twierdzi PIM – nie były to remonty, choć tak to wówczas przedstawiano, a jedynie „doraźne naprawy”.

„Torowisko w ul. Mielżyńskiego wybudowane w technologii z lat 70. ubiegłego wieku, w ostatnim czasie zapadało się, a postępującej degradacji ulegała również znajdująca się przy nim nawierzchnia drogowa, co niejednokrotnie doprowadzało do niszczenia podwozia tramwajów” – wyjaśnia PIM. – „Sytuacja była na tyle zła, że wiosną tego roku – w trosce o bezpieczeństwo ruchu – konieczny był demontaż kostki kamiennej przy szynach. Torowisko z lat 80. znajdujące się na ul. Fredry również wymagało kompleksowej modernizacji. W ostatnich latach prowadzono doraźne naprawy, jednak nie były już one wystarczające. Torowisko się obniżało, co negatywnie wpływało na nawierzchnię”.

Jak zwraca uwagę PIM, remont obu torowisk odbywa się także dzięki temu, że i tak w ramach Programu Centrum miała się odbyć modernizacja węzła przy Okrąglaku – choć on również był remontowany całkiem niedawno. Trasa od Mostu Teatralnego w kierunku centrum i tak musiała zostać wyłączona z ruchu.