Poznań: Co ciekawego czeka nas w weekend?

Kino plenerowe KontenerART fot. Sławek Wąchała
Koncerty od klasyki poprzez tango aż po pop, teatr, kino plenerowe, spacery po Starym Mieście, babi targ – poznaniacy będą mieli kłopot z wyborem, na co się wybrać.

9 lipca w parku przy Starym Browarze wystąpi Sanah, jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00, a bilety kosztują 79 zł.

Nocny Targ Towarzyski zaprasza w weekend na „American Dream”. Wystawcy przygotują po jednym festiwalowym daniu, opartym na amerykańskich klasykach, a na scenie zaprezentuje się wielu muzyków i DJ-ów, m.in. Simo & Biskup, Bassment, DJ Łebski czy Tony Handle. Wstęp wolny.

W cyklu Solo na Szelągu 9 lipca o godzinie 20.00 wystąpi Jacek Szymkiewicz – art. 8UDyÑ. Artysta jest założycielem zespołów Pogodno i Nowa Fala Polskiego Dansingu, tekściarzem (tworzył m.in. dla Nosowskiej, Brodki, Krzysztofa Zalewskiego, Reni Jusis, Natali Nykiel czy Varius Manx), multiinstumentalistą, kompozytorem, twórcą muzyki do spektakli teatralnych i filmów, a także performerem i autorem książki „Grawer”. Wstęp wolny.

Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta zaprasza 9 lipca o 21.30 na japoński film „Ghost in the Shell” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”. Bilety: 10 zł.

W sobotę, 10 lipca, można się wybrać od godziny 12.00 na warsztaty „Czytaty na pięciolinii. Nie taki straszny dwór” w Bibliotece Raczyńskich.Nie zabraknie też wspólnego muzykowania i słuchania muzyki. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

Tego samego dnia o 17.00 rozpocznie się Spacer po Starym Mieście – początek przed Ratuszem. Jego uczestnicy odwiedzą historyczne zakątki Starego Rynku i otaczające go ulice i place. Zadaniem spacerowiczów będzie spojrzenie na średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Wstęp wolny.

Cukier w KontenerART wystąpi 10 lipca, a koncert rozpocznie się o godzinie 20.00. Wstęp wolny. A na Wolnym Dziedzińcu tego samego dnia będzie można obejrzeć film „Nerdland” w ramach festiwalu „Animator”. Seans rozpocznie się o godzinie 21.30. Bilety: 10 zł.

10 lipca o godzinie 17.00 w parku Fryderyka Chopina, przy pomniku polskiego kompozytora i pianisty, odbędzie się drugi z cyklu letnich koncertów plenerowych Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu. Dla publiczności wystąpią muzycy pod kierownictwem Adama Domurata. Cykl plenerowych koncertów w poznańskich przestrzeniach miejskich zaplanowany jest na czas wakacji. Przed każdym występem wysłuchać będzie można kilku słów wprowadzających słuchaczy w świat muzyki poważnej. Dzień później orkiestra wystąpi na dziedzińcu Centrum Kultury Zamek. Wstęp wolny.

Najmłodsi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o historycznych rejonach miasta, mogą wybrać się wraz z rodzicami na rodzinny spacer 10 lipca o godzinie 11.00. Uczestnicy wycieczki sprawdzą, czy działa pompa wodna na Ostrowie Tumskim i co takiego zrobiły tutaj diabły. Będą mogli policzyć, ile jest kłódek na moście biskupa Jordana i poznają miejsce, w którym dawniej płynęła Warta. Wydarzenie jest skierowane do rodziców z dziećmi w wieku 5-10 lat. Start przed muralem na Śródce. Wstęp wolny.

11 lipca w kinie plenerowym na Wolnym Dziedzińcu zostanie wyświetlony film „Czerwony żółw” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”.Seans rozpocznie się o godzinie 21.30. Bilety: 10 zł.

Także 11 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, na terenie przed Halą nr 6A, odbędzie się Babi Targ, czyli akcja wietrzenia szaf, tym razem w wersji plenerowej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz rzeczy naturalnych i ładnych, na którym będzie można kupić kosmetyki i ręcznie robioną biżuterię.
Babi targ odbędzie się w godzinach 12:00 – 15:30. Bilety: odwiedzający – 5 zł, osoby wystawiające – 60 zł, pomocnicy – 15 zł.

Natomiast o godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie promujące płytę „Muzyczne wygibasy” przemysława Mazurka przed Brama Poznania.
„Kto wygibasi, ten żyje!” – tym właśnie hasłem wita się z polską sceną muzyczną skierowaną do dzieci i rodzin Przemek Mazurek, poznański kompozytor, aranżer, muzyk, wokalista i twórca piosenek dla dużych oraz małych słuchaczy.

Wstęp bezpłatny (liczba miejsc ograniczona, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie Bramy Poznania w dniu wydarzenia od godziny 10.00).

Na zakończenie weekendu o godzinie 19.00 rozpocznie się kolejny Koncert Sołacki – wystąpi Wiesław Prządka Quartet. Koncert odbędzie się na Scenie nad Rusałką. Wstęp wolny.

UMP