Poznań: Ciężarówki nie pojadą skrajnym pasem obwodnicy. Jest zakaz

autostrada fot. UMP

Samochody ciężarowe od 20 września nie będą mogły jeździć trzecim, skrajnie lewym pasie autostradowej obwodnicy Poznania między węzłami Poznań-Zachód i Poznań-Krzesiny. Decyzja ma zapobiec blokowaniu trzech pasów przez ciężarówki.

Trzy ciężarówki na trzech pasach obok siebie – każdy kierowca, który jeździ autostrada, niejeden raz widział taki obrazek. To spowalnia ruch na autostradzie, no i utrudnia przejazd tym kierowcom, którzy akurat nie prowadzą tira z naczepą. Problem jest duży, więc spółka Autostrada Wielkopolska, po konsultacjach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu postanowiła wprowadzić zmiany, które uniemożliwią ciężarówkom taką jazdę.

– Uwagi przekazywane przez użytkowników tego odcinka, a także wyniki analiz natężenia ruchu aut ciężarowych skłoniły Spółkę do opracowania i wystąpienia z wnioskiem o wprowadzenie zakazu ruchu dla pojazdów o mc>3,5 tony na skrajnie lewych pasach autostradowej obwodnicy Poznania – mówi Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej. – Po zatwierdzeniu projektu przez GDDKiA, zakaz zostanie wprowadzony we wtorek, 20 września. Będzie obowiązywał między węzłami Poznań Zachód oraz Poznań Krzesiny. Należy dodać, że na odcinku pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód, gdzie dostępne są obecnie dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a także w obrębie węzłów autostradowych zlokalizowanych poza obwodnicą Poznania obowiązuje zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe.

Zmiany będą obowiązywać od 20 września na autostradowej obwodnicy Poznania, czyli między węzłami Poznań-Zachód i Poznań-Krzesiny i są podyktowane, jak podkreśla Anna Ciamciak, dbałością o bezpieczeństwo kierowców i zachowanie płynności ruchu.

Informacja o zakazie będzie przekazywana użytkownikom drogi za pomocą tak zwanych znaków kontroli pasa. Są one umieszczone na bramownicach nad jezdniami autostrady. Autostrada Wielkopolska przypomina także, że na autostradowej obwodnicy Poznania dopuszczalna maksymalna prędkość dla samochodów osobowych wynosi 120 km/h, a dla pojazdów ciężarowych 80km/h. Stosowanie się do przepisów, w tym także do zasady jazdy prawym pasem, pozwala na zachowanie płynności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.