Poznań: Chrzest Mieszka I był najważniejszą datą w dziejach Polski, uważa arcybiskup Stanisław Gądecki

Stanisław Gądecki fot. Silar
Jest także zdania, że kwestionowanie wartości, jakie przyniosło chrześcijaństwo, to objaw nihilizmu. “To z Dekalogu wyrasta cały nasz porządek moralny i społeczny, jaki ukształtował Polskę” – powiedział podczas obchodów Święta Chrztu Polski.

Z okazji Święta Chrztu Polski, które przypada 14 kwietnia, abp Stanisław Gądecki dokonał uroczystej konsekracji ołtarza w kościele Najświętszej Marii Panny in Summo. Przy okazji odniósł się też do ataków na chrześcijańskie wartości, jakie ostatnio mają miejsce, wspierając się opiniami katolickich naukowców i duchownych, od kardynała Wyszyńskiego po Jana Pawła II.

Zdaniem arcybiskupa w dziejach polskiego narodu trudno znaleźć ważniejszą datę od roku 966, czyli przyjęcia chrztu świętego przez Mieszka I, władcę państwa Polan. Warto dodać, że 14 kwietnia jest datą umowną, ponieważ nie znamy dnia chrztu. Jednak w 966 roku tego dnia wypadała Wielka Sobota, a zazwyczaj tego dnia udzielano chrztów.

Stanisław Gądecki jest zdania, że wtedy też narodziła się Polska: do nowego, chrześcijańskiego życia i jako chrześcijańskie państwo została też uznana za część wspólnoty europejskiej. Arcybiskup w swoim wystąpieniu zbagatelizował przedchrześcijańskie dzieje naszego kraju, opierając się na słowach prof. Andrzeja Nowaka, który w “Dziejach Polski” napisał, że Polski przedchrześcijańskiej nie było, ponieważ „zabrakło czasu nie tylko na utrwalenie, ale nawet na wykorzenienie jakiejś pogańskiej tożsamości polskiej”.

“Współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej ojczyźnie usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł nam chrzest i jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości” – mówił arcybiskup. – “Czasem możemy nawet usłyszeć, że dziedzictwo chrześcijańskie nie ma żadnej wartości. Jest to oczywisty przejaw nihilizmu i droga donikąd, bo to, co się nam proponuje w zamian, to nic innego jak odrzucenie samej kultury”.

Zdaniem arcybiskupa porządek moralny i społeczny, który ukształtował Polskę, wyrasta z Dekalogu, a po odrzuceniu Boga – zapanować może jedynie tyrania, która zwróci się przeciwko człowiekowi, zniewoli go i zniszczy. Brak Boga sprawi, że nie będziemy wiedzieli, kim jesteśmy i po co żyjemy, a “wszystko, co tworzy ten świat, staje się w jakiś sposób wypaczone i pozbawione autentyczności”.

Przypomnijmy, że od 2019 r. decyzją Sejmu rocznica chrztu Polski jest świętem państwowym.

Podziel się: