Piotr Bojarski fot. UMP

Poznań: Centrum Szyfrów Enigma ma już szefa!

Prace budowlane dobiegają końca, otwarcie zaplanowano latem tego roku – i jest już nowy szef Centrum Szyfrów Enigma. Będzie nim Piotr Bojarski, pisarz i dziennikarz, odpowiedzialny za Poznańskie Archiwum Historii Mówionej.

– Centrum Szyfrów Enigma będzie nowoczesną placówką z bogatą, multimedialną ekspozycją, adresowaną do różnych grup odbiorców. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski odnajdą tu wątki z przeszłości miasta i regionu. Polscy i zagraniczni turyści poznają historię złamania szyfru niemieckiej Enigmy przez matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego. Dzieci i młodzieży odkryją związek prac prowadzonych w przeszłości przez polskich kryptologów z odbywającą się współcześnie cyfrową rewolucją – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. – Centrum upamiętni zatem dokonania Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego sprzed wybuchu II wojny światowej, ale również przypomni o ich wkładzie w jej przebieg. Poznań potrzebuje takiej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że jest ona na tak zaawansowanym etapie – dodaje.

Większość robót budowlanych jest już wykonana, w tym instalacje elektryczne, teletechniczne i sanitarne. Zakończono już też wymianę pokrycia dachowego nad częścią budynku. Teraz trwa budowa nowych schodów zewnętrznych wraz z windą dla osób niepełnosprawnych, a od strony dziedzińca – prace przy budowie windy umożliwiającej dostęp na każdy poziom budynku.

Natomiast w części wystawowej kończą się prace umożliwiające instalację scenografii i ekspozycji multimedialnych. Za realizację tej części inwestycji odpowiada znana krakowska firma New Amsterdam.

Szefem Centrum Szyfrów Enigma będzie Piotr Bojarski, znany poznański pisarz, który sporo miejsca w swoich książkach poświęca zagadkom historycznym. Bojarski jest także wieloletnim dziennikarzem “Gazety Wyborczej” i redaktorem odpowiedzialnym za Poznańskie Archiwum Historii Mówionej.

Przypomnijmy, że ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma będzie się składać z trzech części: kursu szyfrów od tych bardziej popularnych do mniej znanych, części opowiadającej o tym, jak złamano kod Enigmy – tu znajdą się modele urządzeń: płacht Zygalskiego, bomby i cyklometru, na których pracowali poznańscy kryptolodzy. Trzecia część będzie poświęcona rewolucji cyfrowej, którą zapoczątkowało złamanie kodu Enigmy.

Dodatkową atrakcją będzie “Strefa szyfrów” przeznaczona dla najmłodszych miłośników szarad i zagadek. Kilkuletni przyszli kryptolodzy będą mogli sprawdzać tu swoje umiejętności w rozwiązywaniu łamigłówek.

Instytucją zarządzającą Centrum Szyfrów Enigma będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT), operujące już markami: Brama Poznania, Trakt Królewsko-Cesarski czy Fest Fyrtel.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze