Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Centrum Szyfrów Enigma ma już logo

Jest utrzymane w oficjalnych kolorach CSE, czyli żółtym i czarnym, a jego forma została zainspirowana płachtami Zygalskiego, czyli jednymi z narzędzi stosowanych do złamania kodu Enigmy.

Oryginalna płachta nie była oczywiście rysunkiem ani tym bardziej logotypem, tylko perforowanym arkuszem papieru. Perforacja miała kształt właśnie malutkich kwadratów, ale logotyp kształtem nawiązuje też do współczesnych technologii – na przykład do pikseli. Chodzi tu o podkreślenie związku i znaczenia prac kryptologów z dzisiejszymi osiągnięciami technologii komputerowych – bo w zasadzie to od ich odkryć rozpoczęła się rewolucja cyfrowa.

Wszystkie materiały publikowane przez CSE będą opatrzone nowym logotypem, wchodzi on też w skład wszystkich innych rozwiązań graficznych, łącznie ze ścianami CSE. Może ono też występować także w wersji rozszerzonej z tekstem: “IM. M. REJEWSKIEGO, J. RÓŻYCKIEGO, H. ZYGALSKIEGO”.

Autorem logotypu jest firma New Amsterdam, która, co ciekawe, wśród różnorodnych dokonań ma także na swoim koncie ekspozycję w Bletchley Park pod Londynem, gdzie mieściła się siedziba brytyjskich kryptologów.

Centrum Szyfrów Enigma ma zostać otwarte już latem 2021 roku. Jego ekspozycja ma przypominać o polskich matematykach – Marianie Rejewskim, Jerzy Różyckim i Henryku Zygalskim, którzy złamali kod Enigmy.

– Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem łączącym historie ze współczesnością. Dzięki nowoczesnej multimedialnej ekspozycji zwiedzający poznają dzieje kryptologii, przejdą kurs szyfrowania, a także zaznajomią się z osiągnięciami naszych matematyków, które przełożyły się na skrócenie II wojny światowej. Pokażemy również, jakie jest obecnie wykorzystanie osiągnięć kryptologii w cyfryzacji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Placówka mieści się w Collegium Martineum, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Trwają tam obecnie prace remontowe, na które miasto wraz z UAM, partnerem inwestycji, przeznaczyło prawie 30 mln zł. Operatorem CSE będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej “TRAKT”).

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Centrum Szyfrów Enigma ma już logo