Poznań: Centrum Smochowic będzie ładniejsze

smochowice plac fot. ZDM
Nowa nawierzchnia, zieleń, latarnie i mała architektura. Trwa przebudowa placu u zbiegu ulic Karlińskiej, Muszkowskiej, Lemierzyckiej i Sułowskiej na osiedlu Smochowice.

Zleceniodawcą prac jest Zarząd Dróg Miejskich, wykonawcę w postępowaniu przetargowym wyłoniła spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Prace mają się zakończyć na wiosnę.

W ramach zaplanowanej inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, przebudowane zostaną zatoki parkingowe i chodniki. Na placu pojawi się nowa zieleń, elementy małej architektury oraz oświetlenie. Dla zapewnienia mieszkańcom dostępu do posesji i sklepów roboty będą prowadzone w dwóch etapach.

W pierwszym, który potrwa około trzech miesięcy, przebudowany zostanie plac, a w drugim – chodniki wokół niego oraz nasadzona zostanie roślinność i powstaną elementy małej architektury.

W efekcie prac, w środkowej części placu oraz po jego południowej stronie, przy ul. Muszkowskiej, powstaną łącznie 52 miejsca postojowe, zlokalizowane w prostopadłych zatokach. Dwa z nich przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami. W centralnej części placu zatoki postojowe rozdzielone zostaną czterometrowym pasem zieleni.

Dzięki uporządkowaniu parkowania na placu i w najbliższej okolicy poszerzony zostanie chodnik po jego północnej stronie, wzdłuż ul. Karlińskiej, a jezdnie ulic Muszkowskiej i Karlińskiej będą miały 5 metrów szerokości. Między jezdniami tych ulic zaprojektowano chodnik o szerokości 2,2 m.

Obszar objęty inwestycją jest już wygradzany, a poruszać po nim będą mogły się tylko pojazdy wykonawcy robót oraz osób dojeżdżających do posesji. W związku z planowanym częściowym zamknięciem ul. Karlińskiej, Muszkowskiej, Lemierzyckiej i Sułowskiej przewidziano objazdy przebiegające ul. Leśnowolską, Sianowską, Darłowską oraz Santocką. Kierowcy już przed świętami Bożego Narodzenia zostali poinformowani, by nie parkować pojazdów na obszarze, który zostanie poddany przebudowie.

PIM, ZDM, el

Podziel się: