Muzeum Narodowe fot. MNP

Poznań: CBA w Muzeum Narodowym – jest zawiadomienie do prokuratury

Naruszenie zasad konkurencji i równego traktowania wykonawców, poświadczenie nieprawdy i strata ponad 2 mln złotych. To niektóre z zarzutów, jakie postawiło Centralne Biuro Śledcze władzom poznańskiego Muzeum Narodowego po przeprowadzonej analizie przedkontrolnej.

Wydział Postępowań Kontrolnych Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu od 19 listopada ubiegłego roku do 19 września tego roku. prowadził analizę przedkontrolną w zakresie przygotowania oraz przeprowadzenia zamówienia publicznego „Dostawa gablot i mebli wystawienniczych dla Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu” oraz uzupełniającego zamówienia publicznego pn. „Wykonanie oraz zainstalowanie w Muzeum Sztuk Użytkowych gablot ekspozycyjnych oraz innych mebli wystawienniczych – wśród nich gablot zawierających multimedia wraz z tymi multimediami”.

W jej trakcie stwierdzono, iż doszło do naruszenia zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Ustalono ponadto, że w protokole odbioru zamówienia publicznego poświadczono nieprawdę, tj. potwierdzono odbiór całego przedmiotu zamówienia mimo jego niewykonania w całości. Tym samym skrócony został okres gwarancji na przedmiot zamówienia, a Muzeum Narodowe straciło ponad 2 mln złotych z powodu nienaliczenia kary umownej, przysługującej mu za nieterminowe wykonanie zamówienia.

W oparciu o wyniki zakończonej analizy przedkontrolnej CBA 7.11.2019 r skierowało do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zastępcę dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, który nadużywszy swoich uprawnień przyczynił się do wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz przez pracownika Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, który poświadczył nieprawdę w dokumentach przetargowych.

Według informacji podanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1 grudnia placówka ma mieć nowego szefa – Tomasza Łęckiego, obecnie dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Wszystko wskazuje na to, że nie rozpocznie pracy w najłatwiejszym czasie dla placówki, a zarządzanie nią z pewnością nie będzie synekurą…

CBA, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze