tramwaj na Naramowice fot. L. Łada

Poznań: Cała trasa tramwaju na Naramowice jeszcze w kwietniu

Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował na swoim profilu na Facebooku, że pasażerowie będą mogli przejechać całą trasę tramwaju na Naramowice, a więc aż do ulicy Błażeja, jeszcze w kwietniu tego roku!

„Uruchomienie trasy, planowane początkowo na maj, nastąpi najpewniej już 23 kwietnia” – napisał prezydent. – „Dziękuję generalnemu wykonawcy, spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego zadania, za tak sprawne działanie, pomimo trudnych obecnie warunków prowadzenia inwestycji”.

Przypomnijmy, że budowa tej trasy tramwajowej, a konkretnie jednego z jej odcinków od pętli Wilczak do ulicy Błażeja, trwa od grudnia 2018 roku. 11 marca tego roku tramwaje po raz pierwszy testowo przejechały całą trasę od ulicy Włodarskiej, bo ten odcinek został otarty wcześniej, do przystanku Błażeja. Podczas prób tramwaje sprawdziły oba tory odcinka między ul. Włodarską a Lechicką – teraz ruch odbywa się na tym odcinku po jednym torze – przejechały także wiaduktem nad ul. Lechicką, który przeszedł próby obciążeniowe już w styczniu. Trwają testy zasilania oraz ostatnie prace zapewniające przejezdność trasy.

– Dzięki wysiłkowi wielu osób tramwaje pojadą do ul. Błażeja przed zakończeniem wszystkich robót drogowych, bo zależy nam na jak najszybszym oddaniu trasy mieszkańcom – zapowiadała 11 marca Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, która buduje trasę. – Po testach technicznych prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe wokół torowiska, a kolejny krok to procedura odbiorowa ukończonego odcinka. Wkrótce będzie można również przystąpić do formalności związanych z pozwoleniem na użytkowanie. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami na całej trasie nastąpi najpóźniej do końca maja.

Jak się jednak okazało – trasę da się uruchomić szybciej i już 23 kwietnia pojada nią tramwaje na Naramowice.