droga rowerowa Dolna Wilda fot. PIM

Poznań: Budowa drogi rowerowej wzdłuż Dolnej Wildy. Kolejne zmiany w ruchu!

1 lipca rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice parku Jana Pawła II na Wildzie z ul. Półwiejską i Krakowską. Tego dnia zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie.

Drogowcy w środę rozpoczną budowę ostatniego, około 70-metrowego, odcinka drogi o szerokości 2 metrów, łączącej – wzdłuż ulicy Półwiejskiej – ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską. Nowa, czasowa organizacja ruchu wprowadzana w związku z tą inwestycją zakłada, że w trakcie wakacji nie będzie możliwy bezpośredni skręt z ul. Kościuszki w ul. Półwiejską, a kierowcy pojadą objazdem prowadzącym przez ul. Krakowską, Karmelicką i Królowej Jadwigi.

Na ulicach Kościuszki i Krakowskiej, bezpośrednio przy skrzyżowaniu z ul. Półwiejską, kierowcy będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu do jazdy na wprost. Na Półwiejskiej funkcjonować będą natomiast dwa pasy ruchu w kierunku Królowej Jadwigi, przeznaczone dla wyjeżdżających z parkingu podziemnego pod wieżowcem na placu Andersa. Zewnętrzny służyć będzie wyłącznie do skrętu w prawo, a wewnętrzny do jazdy we wszystkich kierunkach.

Mimo prowadzonych robót ruch pieszych na Półwiejskiej będzie możliwy zabezpieczonym chodnikiem i przejściem przed skrzyżowaniem z Królowej Jadwigi. Przejście dla pieszych przez ul. Kościuszki na wysokości Starego Browaru w związku z zaplanowanymi pracami zostanie nieznacznie przesunięte.

Czasowa organizacja ruchu obowiązuje również w rejonie budowy pozostałych fragmentów drogi rowerowej – od ul. Św. Jerzego do ul. Górna Wilda. Na tym odcinku ul. Dolna Wilda obowiązuje ruch jednokierunkowy, w kierunku Dębca. Pojazdy zmierzające z Dębca w stronę centrum poprowadzone zostaną objazdem przez Świętego Jerzego i Drogę Dębińską. Dojazd do ul. Olimpijskiej i okolic ul. Półwiejskiej zapewni objazd przez ulice Świętego Jerzego, Wierzbięcice, rynek Wildecki, Górna Wilda.

– Roboty związane z realizacją tej inwestycji są najbardziej zaawansowane na odcinku od ul. Świętego Jerzego do ul. Spychalskiego. Trwają tam prace brukarskie w obrębie zatok postojowych, powstaje konstrukcja ścieżki rowerowej. Zamontowano też nowe słupy oświetleniowe. Na odcinku od ul. Spychalskiego do ul. Górna Wilda trwają roboty rozbiórkowe oraz prace związane z podziemnymi instalacjami, a także rozpoczęto montowanie nowych krawężników – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowa, dwukierunkowa i ponad kilometrowa droga rowerowa o szerokości od 2 do 2,5 metra, powstaje po zachodniej stronie ul. Dolna Wilda, na odcinku od ulic Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda. Jej dalszy przebieg będzie prowadził po wschodniej stronie ul. Górna Wilda, w kierunku ul. Królowej Jadwigi, a ostatni połączy – wzdłuż ulicy Półwiejskiej – ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską.

Przebudowane i dostosowane do ruchu rowerowego zostaną sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach Dolnej Wildy i Świętego Jerzego, Górnej Wildy i Królowej Jadwigi oraz Półwiejskiej i Krakowskiej. Wzdłuż trasy powstanie chodnik, a także zatoki postojowe do parkowania równoległego przy krawędzi jezdni.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze