Procesja Boże Ciało fot. K. Adamska

Poznań: Boże Ciało i samotność w kazaniu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Arcybiskup Stanisław Gądecki celebrował dzisiejszą procesję Bożego Ciała. Rozważania przy ołtarzach były poświęcone kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, a kazanie – samotności dzisiejszego człowieka.

Arcybiskup podczas kazania przypomniał, że każda procesja Bożego Ciała zmierza w kierunku światła. Jednak głównym tematem kazania była samotność dzisiejszego człowieka i przezwyciężenie tej samotności przez Eucharystię. Arcybiskup przypomniał samotność Chrystusa, który nie zawsze mógł liczyć na wsparcie swoich uczniów i bliskich, bo nawet ci, którzy go kochali, nie zawsze go rozumieli, czego dowodem było – jak opisują ewangelie – czuwanie w Ogrójcu, a także późniejsze poczucie samotności podczas umierania na krzyżu. Zdaniem arcybiskupa to poczucie wzięło się z człowieczeństwa Chrystusa – przyjął on na siebie wszystkie grzechy ludzkie, a konsekwencją grzechu jest poczucie samotności i oddalenia od Boga.

Dlatego też ludzie tak często czują się samotni, nawet jeśli mają kochającą rodzinę i przyjaciół – ale nie tylko z powodu grzechów. Poczucie samotności może przynieść niepowodzenie, krytyka, a także zdarzenia takiej jak choroba, wypadek czy śmierć wśród najbliższych. I to właśnie Eucharystia jest wówczas kluczem do przezwyciężenia samotności.

– Żadna społeczność chrześcijańska nie pokona samotności i nie stworzy wspólnoty, jeśli nie ma korzenia i podstawy w sprawowaniu Eucharystii – mówił arcybiskup. – W Eucharystii Jezus nas karmi, jednoczy z sobą, z Ojcem, z Duchem Świętym i między nami, a ta sieć jedności, ogarniająca cały świat, jest w naszych czasach zapowiedzią świata przyszłego. Będąc taką zapowiedzią Komunia staje się i jest darem pozwalającym nam wyjść z naszej samotności; z zamknięcia się w sobie i naszego oddaleniu od Boga.

Jednak, jak podkreślił arcybiskup, nie ma szczęścia bez innych – człowiek nie osiąga szczęścia sam.
– Eucharystia uzdalnia nas do tego, aby rozejrzeć się dokoła i odszukać ludzi, którzy mogą potrzebować naszej solidarności. W naszym najbliższym sąsiedztwie albo w kręgu znajomych mogą znajdować się ludzie chorzy, starzy, migranci, którzy szczególnie boleśnie odczuwają swoją samotność, ubóstwo i cierpienie. Odwiedzić chorych, zdobyć żywność dla ubogiej rodziny, poświęcić kilka godzin konkretnej formie wolontariatu – wszystko to z pewnością może stać się sposobem realizacji w życiu miłości Chrystusa, zaczerpniętej przy eucharystycznym stole (Dies Domini). Bóg w Eucharystii objawia nam, że może ona stać się szansą najgłębszego sposobu ofiarowania się Bogu i drugiemu człowiekowi – mówił arcybiskup.

Metropolita poznański podsumował swoje kazanie słowami: “Pamiętaj, z Eucharystią nigdy nie jesteś sam”.

 

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze