Poznań: Bocian ze Śródki chyba zostanie u nas na zimę!

Bocian fot. P. Głogowski
Był widziany na Wartostradzie w pobliżu Bramy Poznania i w Cybinie, gdzie polował na ryby. Najwyraźniej Śródka przypadła mu do gustu, bo postanowił tam zamieszkać i jak na razie – nie wybiera się do ciepłych krajów.

Słynny już bocian ze Śródki, o którym informowaliśmy, znalazł sobie siedzibę w Fundacji Barka przy ulicy Świętego Wincentego. Lokalizacja jak dla niego idealna: cisza, spokój, nieco na uboczu, ale blisko do Cybiny, oczek wodnych i mokradeł przy jej ujściu, gdzie znajduje swoje ulubione pożywienie – małe rybki.

Mieszkańcy Barki przyjęli go z otwartymi ramionami i sercem, a on to najwidoczniej wyczuł, bo choć gniazda nie założył, to jednak codziennie pojawia się w Barce od prawie pół roku. Nie boi się ludzi, ale jest najwyraźniej ciekawym ptakiem, bo chętnie zagląda do biur i pozostałych pomieszczeń. Nie ma też nic przeciwko temu, że przychodzący do Barki goście robią mu zdjęcia.

Czy niecodzienny lokator Barki odleci na zimę do ciepłych krajów? Na razie nic nie wskazuje na to, żeby szykował się do odlotu, no i ornitolodzy zwracają uwagę, że problemem w naszej strefie klimatycznej dla bocianów nie jest zimno, a brak pożywienia zimą, gdy śnieg przykrywa ziemię. A ponieważ śniegu ostatnio jak na lekarstwo, to i bocian nie musi odlatywać z Poznania za chlebem…

el