zoo fot. UMP

Poznań: Biogazownia w Nowym Zoo – jest wykonawca koncepcji

Autorem koncepcji budowy biogazowni na terenie Nowego Zoo będzie firma Biowatt S.A. Firma będzie współpracowała z Oddziałem Miejskiego Energetyka – jako przedstawiciel miasta jednostka będzie sprawowała nadzór merytoryczny.

W poznańskim zoo żyje obecnie niemal 2500 zwierząt, produkujących codziennie wiele ton bioodpadów. Wykorzystanie ich do produkcji biogazu w biogazowni posiada ogromny potencjał. Powstanie takiego obiektu pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego. Oprócz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, produkty powstałe w procesie można wykorzystać jako nawóz oraz karmę dla owadów paszowych. To dlatego władze miasta zdecydowały się na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy biogazowni na terenie zoo.

Docelowo biogazownia o mocy co najmniej 250 kW ma zostać wykonana w standardzie obiegu zamkniętego, wykorzystując substraty pochodzące z terenu ogrodu zoologicznego, tj. odchody zwierzęce i roślinne.

Całość odpadów zielonych oraz odchodów zwierzęcych, byłaby poddawana procesowi fermentacji metanowej. Otrzymany biogaz, po odpowiednim oczyszczeniu, byłby wykorzystywany do napędzania silników gazowych. Powstała w ten sposób energia elektryczna zasilałaby obiekty znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego, a powstające w kogeneracji ciepło mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania budynku słoniarni i innych pawilonów.

Biogazownia na terenie poznańskiego zoo idealnie wpisuje się w politykę energetyczną miasta. Produkcja energii w biogazowni jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż biogaz uznawany jest za odnawialne źródło energii. Ponadto realizacja inwestycji przełoży się na poprawę efektywności energetycznej, redukcję liczby i powierzchni składowisk bioodpadów, a także oszczędności kosztów energii.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze