Poznań: Biblioteka UAM zaprasza na… operę. I to jaką!

Opera Heca albo polowanie na zająca fot, Zmuzykądoludzi
W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UAM znajduje się oryginalny rękopis najstarszej opery polskiej, pt. „Heca albo polowanie na zająca”. Premiera online odbędzie się 2 sierpnia na scenie Opery Jarosławki o godz. 20:08.

Operę odnalazł w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej, zmarły w 2019 roku, muzykolog, profesor Jerzy Gołos. Po żmudnych badaniach językoznawczych, popartych muzykologicznymi,ustalił, że opera musiała powstać na przełomie XVII/XVIII wieku. I jest najstarszą zachowaną operą polską.

Jej libretto jest w języku rodzimym, nie jest adaptacją cudzego dzieła. W muzyce odnajdujemy fragmenty popularnych pieśni m.in.: „Siedzi zając…” i „Pije Kuba do Jakuba”. Dzieło na pewno jest pierwszą polską operą buffa, a wszystko wskazuje, że także najstarszą w dziejach teatru operowego, poświęconą w całości wydarzeniom związanym z polowaniem, czyli myślistwu.

W opinii prof. Gołosa Heca jest „…realistyczną scenką rodzajową z życia szlachty polskiej epoki sarmackiej…”. I zabytkiem polskiej kultury muzycznej, których tak niewiele zachowało się do chwili obecnej.

Na wydarzenie zaprasza Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z muzyką do ludzi”. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Biblioteki.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „z Muzyką do Ludzi” działa od 10 lat organizując festiwale i koncerty w miastach i miasteczkach Wielkopolski. „Palimy się do muzyki – Opera w Jarosławkach” to jeden z cyklicznych projektów Stowarzyszenia. Oprócz wysokiego poziomu artystycznego wyróżnia się on oryginalną koncepcją współpracy z lokalną społecznością co – po trzech latach obecności – ukorzeniło go w kontekście kulturowym okolicy.

Projektowi przyświeca też idea popularyzatorska realizowana poprzez tworzenie przekazów skierowanych do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców, a przede wszystkim poprzez realizację w małej wsi. Projekt walczy w ten sposób ze stereotypem o utrudnionym dostępie do kultury.

UAM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: