sobota, 24 lutego, 2024

Poznań: Betlejem Poznańskie już otwarte! “To wielka radość móc się spotkać”

Bożonarodzeniowy jarmark na placu Wolności uroczyście otworzył dziś Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – To wielka radość móc się spotkać po rocznej przerwie – powiedział.

W tym roku Betlejem odbywa się w aż trzech miejscach: na Rynku Łazarskim, gdzie jarmark ruszy 4 grudnia, przed Areną – tam 10 grudnia odbędzie się Festiwal Rzeźby Lodowej – i na placu Wolności, gdzie odbyło się dzisiejsze uroczyste otwarcie.

– To wielka radość móc się spotkać po rocznej przerwie na Betlejem Poznańskim, na placu Wolności, jarmarku bożonarodzeniowym, który jeszcze przed pandemią był uznany za jeden najpiękniejszych w całej Europie – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Boże Narodzenie, które jest przed nami, to najpiękniejszy czas w roku w naszej kulturze: to czas oczekiwań, refleksji, pomocy osobom najsłabszym. To także czas na spotkania z bliskimi i oczywiście okazja, by odwiedzić Betlejem Poznańskie. Życzę wszystkim dobrego czasu, przygotowań do świat Bożego Narodzenia. Betlejem Poznańskie 2021 uważam za otwarte.

Mariusz Wiśniewski przypomniał też o trwającej pandemii i środkach ostrożności, które trzeba zachować.

– To naprawdę jest ważne, by dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych – podkreślił.

Uroczystość otwarcie Betlejem uświetniła mini-koncertem Marta Podulka i jej chór, a po koncercie poznaniacy mogli skorzystać z oferty prawie 40 straganów wystawców m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Litwy czy Włoch z tak typowymi dla Bożego Narodzenia w Poznaniu przysmakami jak churros, oscypki czy wrocławskie pierniki. Dla najmłodszych jest karuzela – ale nie Diabelski Młyn, którego w tym roku nie ma na placu Wolności.  Było też oczywiście grzane wino w firmowych kubkach, które cieszyło się takim powodzeniem, że nawet do oddania kubka trzeba było odczekać swoje w kolejce…

Kto jednak nie wybrał się dziś na otwarcie – na pewno jeszcze zdąży. Betlejem na placu Wolności będzie trwało wyjątkowo długo, bo do 26 grudnia. Tutaj także 3 grudnia zostanie uroczyście włączone oświetlenie na miejskiej choince – zrobi to prezydent Jacek Jaśkowiak.

Strona głównaPoznańPoznań: Betlejem Poznańskie już otwarte! "To wielka radość móc się spotkać"