Poznań: Belgowie wybudują nowe osiedle na Łazarzu

przyszłe osiedle na Łazarzu, park centralny, wizualizacja fot. SUD Architekt Polska
Dużo zieleni, wyeksponowane zabytkowe budynki koszarowe i połączona funkcja mieszkaniowa z komercyjną. Tak ma wyglądać osiedle, które powstanie na dawnym parkingu MTP przy ulicy Matejki.

Działka o powierzchni 5,5 ha pomiędzy ulicami Matejki, Grunwaldzką i Ułańską została sprzedana przez MTP we wrześniu ubiegłego roku. W celu realizacji inwestycji w Poznaniu belgijskie firmy BPI Real Estate Poland i Revive, powołały spółkę joint-venture i wybrały projekt pracowni SUD Architekt Polska.

Ma tam powstać nowoczesny kompleks o prawdziwie wielkomiejskim charakterze, łączący funkcje mieszkaniowe i komercyjne, uwzględniający także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych i zasadzenie dużej ilości zieleni, w tym drzew. Inwestycja BPI i Revive będzie realizowana w trzech etapach, a jej ukończenie planowane jest na koniec w 2029 r.

– Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter planowanej inwestycji – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask i zostaną przywrócone tkance miejskiej, a Poznań oraz jego mieszkańcy zyskają nową, ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji.

Projekt inwestycji został wybrany w ramach zamkniętego konkursu dla pracowni architektonicznych. Wybrana pracownia SUD Architekt Polska ma bardzo duże doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów i – zdaniem belgijskich inwestorów – jej propozycja najlepiej eksponowała historyczne budynki koszar, które mają stanowić serce całego kompleksu i być widoczne z każdej strony inwestycji.

– Zgodnie z naszym motto URBAN SHAPERS postawiliśmy na kompleksowy wielkomiejski projekt, który będzie aktywnie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania – zapowiedział Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland. – Zależy nam na stworzeniu otwartego mini miasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom. W ramach wspólnego projektu będziemy skupiać się na bardzo ważnych dla nas aspektach: zrównoważonym rozwoju, w tym ekologii i długofalowych korzyściach społecznych, wykorzystując przy tym nasze wzajemne doświadczenia.

– Koncepcja inwestycji nawiązuje do misji naszej firmy: tchnąć nowe życie w zaniedbane, niewykorzystywane tereny miejskie – dodał Alexandre Huyghe, CEO spółki Revive. – W ramach współpracy przy projekcie wykorzystamy nasze doświadczenie rewitalizując działkę w Poznaniu. Poza wspaniałym wielofunkcyjnym kompleksem na tym terenie powstanie miejsce wnoszące wartość dodaną dla dzielnicy. Zaplanowaliśmy dużo zieleni i proekologiczne rozwiązania, nad którymi aktualnie pracujemy.

Inwestycja zostanie podzielona na trzy części: biznesową od strony ulicy Grunwaldzkiej, mieszkalną od strony ulicy Matejki oraz na część zabytkową od strony ulicy Ułańskiej, która stanowić będzie „serce” całego kompleksu. W nowo powstających budynkach powstaną mieszkania w standardzie podwyższonym oraz premium. Akcent w planowanej inwestycji został położony na zieleń – w centrum powstanie park z zielonymi alejami – przestrzeń oraz komunikację pieszą i rowerową.

– Nasza koncepcja nawiązuje do kultowego historycznego gaju palmowego w pobliżu tego miejsca – wyjaśnił Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury i partner w SUD Polska. – Chcemy, aby nasz projekt był „ekologiczną dzielnicą” sprzyjającą symbiotycznej relacji miasta z przyrodą. Konstrukcje zostaną wkomponowane w ogrody i parki, które będą w pełni otwarte dla wszystkich mieszkańców, sprzyjając proekologicznym środkom przemieszczania się oraz socjalizacji. Powstała w tym miejscu nowa dzielnica będzie łączyła funkcje biurowe i mieszkalne. Natomiast odrestaurowane historyczne budynki wojskowe będą szlachetną oprawą nowego parku, czyniąc ją nowym, tętniącym życiem fragmentem miasta.

Mat. pras.

Podziel się: