Zielony przystanek fot.kalisz.pl

Poznań: Będziemy mieli przystanki z… rozchodnikiem!

Po Kaliszu także Poznań postanowił zainwestować w zielone przystanki. Przy okazji wymiany wiat przystankowych w mieście firma City Marketing postawi też osiem wiat, na których będzie rósł rozchodnik.

Kalisz postawił swoje przystanki w październiku tego roku. Są cztery, a na każdym z nich jest zamontowany stelaż, po którym wiosną zaczną się piąć rośliny posadzone w doniczkach. W Poznaniu rozchodnik będzie rósł na dachach przystanków.

Rozchodnik nie jest przypadkowym wyborem.
– To roślina dobrze znosząca suszę, jałowe gleby oraz spadki temperatury – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Zielone wiaty przystankowe są przykładem wykorzystania pokrytych zielenią dachów jako sposobu na zagospodarowanie wody opadowej, redukcji zanieczyszczeń powietrza i osłabienie negatywnych efektów zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Rozchodnik jest też rośliną bardzo dekoracyjną, często wykorzystywaną w ogródkach skalnych. Szczególnie pięknie wygląda w czerwcu, gdy kwitnie na żółto. Drobne kwiaty w kolorze słońca będą pięknie wyglądały na tle szkła, aluminium i drewna, z którego są wykonane nowe poznańskie przystanki.

Nowe wiaty mają też energooszczędne oświetlenie i podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej oraz – co istotne dla starszych i mniej sprawnych pasażerów – wygodne drewniane ławki z oparciami. Pojawią się także w tych miejscach, w których wcześniej ich nie było, na prośby mieszkańców miasta i rad osiedli, które doskonale wiedzą, w których miejscach takie wiaty są najbardziej potrzebne.

Jak się sprawdzą zielone przystanki w Poznaniu – okaże się na wiosnę przyszłego roku. Ale jeśli się sprawdzą, miasto zamierza postawić więcej takich przystanków.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar