Azyl dla dzikich zwierząt fot. UMP

Poznań: Będziemy mieli azyl dla dzikich i egzotycznych zwierząt

Powstanie na terenie Nowego Zoo i będzie pierwszą taką jednostką w Polsce. Obiekt sfinansuje i wybuduje Fundacja On The Wild Side, która podpisze umowę o współpracy z władzami Poznania.

W październiku mija rok od ocalenia tygrysów z transportu, który utknął na granicy polsko-białoruskiej. Z pomocą uwięzionym zwierzętom ruszyło wtedy poznańskie ZOO.
– Tygrysy przebywały w ekstremalnie ciężkich warunkach, umierały z głodu i wycieńczenia – przypomina Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Pomocną dłoń, jako pierwszy wyciągnął poznański ogród zoologiczny. Pracownicy pojechali na miejsce i zaopiekowali się zwierzętami. Walczyli z formalnościami, wyleczyli i pokochali uratowane tygrysy. I to wszystko na oczach milionów ludzi na całym świecie.

Tamte wydarzenia zainspirowały Dorotę Jagodzińską-Sasson do założenia Fundacji On The Wild Side, której celem jest podejmowanie działań na rzecz ratowania dzikich zwierząt.

– Uświadomiłam sobie wtedy bardzo ważny problem: w Polsce nie istnieje azyl dla dzikich zwierząt pochodzących z interwencji. Nie ma miejsca, które byłoby przystosowane do ratowania, zapewnienia specjalistycznej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji, a potem także warunków życia maksymalnie zbliżonych do naturalnych i odpowiadających ich potrzebom – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, prezes Fundacji On The Wild Side. – Liczba dzikich zwierząt potrzebujących natychmiastowej pomocy wciąż rośnie. Budując azyl chcemy wesprzeć działania interwencyjne, które od lat skutecznie przeprowadzane są przez poznańskie ZOO.

Fundacja wspólnie z poznańskim ogrodem zoologicznym stworzyła koncepcję azylu, który ma być zlokalizowany na terenie Nowego ZOO. Koncepcja zakłada powstanie budynku przeznaczonego dla zwierząt drapieżnych oraz osobnego budynku dla zwierząt kopytnych wraz z dostosowanymi dla potrzeb poszczególnych gatunków wybiegami. Ponadto placówka ma być wyposażona w profesjonalny szpital dla jej podopiecznych. Całe założenie dopełni punkt widokowy dostępny dla zwiedzających.

W placówce znajdą schronienie zwierzęta pochodzące m.in. z nielegalnych hodowli czy pracujące w cyrkach. Obiekt sfinansuje i wybuduje Fundacja On The Wild Side, która nieodpłatnie przekaże go Miastu. Azyl będzie nosił imię “Nieumarłych”. Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym.

– Sytuacja związana z ratunkiem tygrysów odbiła się szerokim echem na całym świecie – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO. – Udało nam się wtedy ocalić dziewięć z dziesięciu zwierząt. Zmagania o ich życie pokazały, że nigdy nie wolno się poddawać w walce o ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. Nieumarłe stały się symbolem naszego sprzeciwu wobec sytuacji, takich jak ta z transportem śmierci, ale również dały okazję do zjednoczenia ponad wszelkimi podziałami osób, które chcą praw dla wszystkich istot żywych. Ogród zoologiczny w Poznaniu stał się wyjątkowym punktem na mapie Polski. Arka Noego, którą jesteśmy, walczy nie tylko o gatunki zagrożone wyginięciem, ale również o ocalenie tych zwierząt, które zostały skrzywdzone przez człowieka. W tę rocznicę serdecznie państwu dziękujemy za wasz wkład, za wasze kibicowanie. Pozwoliło nam na ratowanie tygrysów, ale też na kontynuację naszej misji ocalenia.

UMP, el

3.6 5 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze