Poznań: Będzie przejazd rowerowy przez Hetmańską

Hetmańska, Dmowskiego fot. ZDM
Powstanie na skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej i Dmowskiego, w sąsiedztwie przebudowanego przejścia dla pieszych. jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, właśnie została podpisana umowa z jego wykonawcą.

Przejazd rowerowy jest ostatnim etapem zmian na skrzyżowaniu Hetmańskiej I Dmowskiego, które wprowadza Zarząd Dróg Miejskich. Wszystkie mają poprawić bezpieczeństwo ruchu i komfort przechodzenia przez obie ulice – wielokrotnie w tym miejscu dochodziło do poważnych wypadków.

W ubiegłym roku zakończyła się w tym miejscu przebudowa przejścia dla pieszych, która została połączona ze zmianami na całym skrzyżowaniu: zlikwidowany został pas ruchu do skrętu w lewo z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego, dzięki czemu piesi mają teraz więcej miejsca pomiędzy torowiskiem tramwajowym a południową jezdnią ul. Hetmańskiej. A to z kolei sprawia, że czekanie na przejście jest tam bezpieczniejsze.

Zmieniona została geometria wlotów ul. Hetmańskiej – to z kolei poprawiło wzajemną widoczność uczestników ruchu. Dodatkowo zmienione promienie łuków wymuszają zmniejszenie prędkości przejazdu samochodów. Główną przyczyną wypadków na tym skrzyżowaniu jest nadmierna prędkość.

Teraz na północnej części skrzyżowania ułożony został nowy chodnik, a całość została przygotowana do wyznaczenia przejazdów rowerowych. Może się więc już rozpocząć ostatni etap prac, czyli budowa przejazdów rowerowych przez obie jezdnie ul. Hetmańskiej i torowisko tramwajowe. Zgodnie z umową wykonawca ma maksymalnie 100 dni na zakończenie wszystkich robót, łącznie z zebraniem niezbędnych dokumentów i wykonaniem prac budowlanych. Koszt inwestycji wyniesie blisko 480 tysięcy złotych.

ZDM

Podziel się:

Ostatnio dodane: