Poznań widziany z góry, z ulicy Piekary fot. Sławek Wąchała

Poznań: Będzie Panel Obywatelski o adaptacji do zmian klimatycznych

Panel ma ruszyć w tym roku, jego tematem będzie przeciwdziałanie oraz adaptacja do zmian klimatu i kryzysu klimatycznego – a na razie trwa konkurs na jego przeprowadzenie. Zainteresowane organizacje pozarządowe mogą składać oferty do 21 października.

Panel obywatelski to forma partycypacji społecznej, pozwalająca na demokratyczne podejmowanie decyzji ważnych dla lokalnego rozwoju. Do uczestnictwa zapraszani są losowo wytypowani mieszkańcy, którzy wcześniej wyrażą chęć udziału. Wybór panelistów uwzględnia m.in. kryteria demograficzne, takie jak płeć, wiek, rejon zamieszkania, czy poziom wykształcenia. Dzięki temu zapewniona jest różnorodność i reprezentacja różnych punktów widzenia oraz doświadczeń. Kluczowym elementem każdego panelu obywatelskiego jest debata poświęcona wybranemu zagadnieniu.

– Celem tej formy konsultacji jest wypracowanie rekomendacji dotyczących omawianego problemu. Mają być one zgodne z oczekiwaniami mieszkańców i realne do wdrożenia przez władze lokalne – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. – Paneliści nie muszą być specjalistami w danym obszarze. Wiedzę na temat istniejących i potencjalnych rozwiązań uzyskują od niezależnych ekspertów, urzędników oraz lokalnych działaczy. Kluczowe są zaangażowanie i chęć poświęcenia swojego czasu na pracę na rzecz miasta.

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. “Organizacja i przeprowadzenie Poznańskiego Panelu Obywatelskiego” jest już opublikowany w BIP, a zainteresowane organizacje pozarządowe mogą składać oferty za pomocą platformy www.witkac.pl do 21 października.

Równolegle prowadzony jest nabór na członków komisji konkursowej, która wybierze najlepszą ofertę. Termin zgłaszania kandydatur upływa 4 października. Zgłoszenia odbywają się za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie Poznan.pl.

Pierwszy Poznański Panel Obywatelski będzie dotyczył wypracowania rekomendacji na temat ” Jak władze Poznania mogą działać na rzecz przeciwdziałania oraz adaptacji do zmian klimatu i kryzysu klimatycznego?”.

Dotychczas w Polsce panele obywatelskie odbyły się lub trwają w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Pierwszy Poznański Panel Obywatelski powinien rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w czerwcu 2021 r.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze