wojewoda Łukasz Mikołajczyk
Los Łukasza Mikołajczyka, obecnego wojewody wielkopolskiego, nadal nie jest przesądzony. Minister Kamiński chce jego odwołania – premier na razie analizuje sprawę.

Minister MSWiA Mariusz Kamiński wczoraj zwrócił się do premiera z wnioskiem o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska wojewody wielkopolskiego ze względu na utratę zaufania. Poszło o sprawę zamku w Stobnicy: wojewoda ustalił, że ogromny gmach w Puszczy Noteckiej powstał niezgodnie z prawem, ale nie zamierzał unieważnić pozwolenia na budowę. I to mimo tego, że sprawą tej inwestycji zajmuje się prokuratura na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Minister Kamiński w Polsat News wyjaśnił, że zamek w Stobnicy jest dla niego przejawem niesłychanej arogancji ludzi, którzy posiadają pieniądze, a jednocześnie pokazuje, jak słaba jest władza publiczna w terenie. Zwrócił też uwagę, że wojewoda podjął taką decyzję nie informując o tym ministerstwa. A ponieważ jest to decyzja sprzeczna z interesem publicznym, minister stracił zaufanie do wojewody i dlatego złożył wniosek o jego odwołanie.
– Nie może być tak, że pieniądz wygrywa z prawem – podsumował.

Co na to premier Mateusz Morawiecki? Zapytany o tę sprawę podczas dzisiejszej konferencji prasowej powiedział, że jeszcze nie podjął decyzji.

– Analizujemy sprawę wojewody wielkopolskiego – poinformował premier. I dodał, że służby badają też sprawę zamku w Stobnicy. Od wyniku tej analizy zależy decyzja premiera, ale kiedy zostanie podjęta – premier nie poinformował.

el