Wartostrada fot. PIM

Poznań: Będzie kolejny odcinek Wartostrady

Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na przebudowę odcinka wzdłuż wschodniego brzegu rzeki, między mostami Królowej Jadwigi a Przemysła I.

Przetarg dotyczy zaprojektowania i przebudowy istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej, która znajduje się na wale przeciwpowodziowym rzeki i w znacznej części biegnie przez Park nad Wartą.
– To odcinek liczący w sumie ponad 1,8 km długości – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki PIM. – Dziś ścieżka dla pieszych i rowerzystów jest tam nierówna i spękana, a dzięki przebudowie spacer czy przejazd tędy będzie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy. Odcinek zostanie wyposażony w monitoring, którego dziś tam brakuje, a także nowe oświetlenie i małą architekturę. Priorytetem przy modernizacji ścieżki będzie zachowanie w jak najszerszym możliwym zakresie zieleni, a w szczególności drzew.

Przewidziana szerokość trasy to 6 metrów (po 3 metry na ścieżkę rowerową i część pieszą). Firmy zainteresowane przetargiem mają czas na zgłaszanie swoich ofert do 24 lipca. Na zaprojektowanie i przebudowę ścieżki harmonogram przewiduje 420 dni od podpisania umowy.

Tymczasem na ukończeniu jest ok. półkilometrowy “dolny” odcinek łączący okolice wiaduktu kolejowego z mostem Mieszka I, którym będzie można dojść lub dojechać do tarasu przy Bramie Poznania ICHOT jadąc bezpośrednio nad Cybiną. Nowa trasa jest wyposażana w oświetlenie, monitoring, a także w tzw. małą architekturę, czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się natomiast budowa łącznika umożliwiającego zjazd na Wartostradę z mostu Bolesława Chrobrego, czyli od ul. Estkowskiego, do rejonu zaplecza przystani w Starym Porcie, gdzie połączy się z istniejącym odcinkiem Wartostrady (pomiędzy mostem Bolesława Chrobrego a ul. Czartoria). Oprócz łącznika dla pieszych i rowerzystów powstanie także dojście do schodów, które zostaną zbudowane na skarpie. Całość będzie oznakowana, oświetlona i objęta monitoringiem wizyjnym.

Od wiosny do dyspozycji użytkowników jest nowy, 1,3-kilometrowy odcinek pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a schodami i pochylnią przy parku w Starym Korycie Warty. Oprócz budowy nowych odcinków, poprawiane jest bezpieczeństwo starszych fragmentów Wartostrady, np. tej wiosny wyposażony w oświetlenie, kamery monitoringu, stojaki rowerowe i kosze na śmieci został odcinek po zachodniej stronie Warty, między ul. Garbary a mostem Lecha.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze